Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Witaj na Przysłopie pod Baranią Górą! VIII!! (1959); status quo ante i post ante 1

Witaj na Przysłopie pod Baranią Górą! VIII!! (1959); status quo ante i post ante 1

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2022-10-15 14:24:38
Rok zrobienia zdjęcia: 1959
Kategoria: Schroniska Górskie, Wisła, Wspomnienie PRL-u,
 Gromadka rajdowiczów po spartańskim noclegu w tzw. GOPR-ówce obok Schroniska PTTK na Przysłopie, przy równie spartańskim śniadaniu przed wyruszeniem na zakończenie Rajdu PTTK trasą przez Baranią Górę, Malinowskie Skały i Skrzyczne do Szczyrku. Czeka nas niezła „wyrypa”, po drodze wypada przecież wykonać krótki odskok od trasy aby zaglądnąć do sławnej  Jaskini Malinowskiej (w istocie tylko garstka z nas odważyła się zejść w ciemną, wilgotną czeluść po 10-metrowej chybotliwej drabinie!), zatem solidny posiłek jest jak najbardziej wskazany. Patrząc od lewej – znani nam już Helenka Kołodziej (rachuba) oraz Lidia (rachmistrzyni) i Władysław (mechanik maszyn szwalniczych) Dutkowie oraz Andrzej Gasidło (też mechanik), bliżej grupka z młodziutkimi Renią Kaselą (sekretariat) i Marcinem Ficoniem (mechanik). Ten Marcin to niesłychanie dzielny chłopak codziennie – w mróz, zawieruchę śnieżną, ulewę, huragan – dochodzi i dojeżdża do pracy z odległego gronia nad Soblówką,  potem PKS-em do Rajczy i pociągiem do Białej-Lipnik; w Żywcu nieraz ma jeszcze przesiadkę; i nigdy nie narzeka, choć w domu bieda aż piszczy: wreszcie matka zachorowała psychicznie pozostając sama z licznym drobiazgiem … Bardzo wtedy tej rodzinie pomogła nasza Grupa Działania ZMS z Dyrekcją BEFADO.  

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2022-10-15
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1959
 Patrząc na siermiężne okienka na parterze GOPR-ówki na poprzednim zdjęciu, ani nie pomyślelibyśmy, że okna na poddaszu mają tak okazałe – stylizowane na tyrolskie, obramowania! Hildzia Warchoł-Kenig (sekretariat) w miłym towarzystwie wypatruje prognostyków pogodowych – chyba O.K.!   

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2022-10-15
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1959
 Faktycznie – pogoda nam sprzyja: zapowiada się na „lampę“! Na tym zdjęciu widać, jak w istocie niewielka była ta nasza nocna przystań, szyndzioły na ścianach GOPR-ówki robią wrazenie tymczasowej osłony po jakimś kataklizmie. Przed wyruszeniem w drogę poznani już rajdowicze a z nieznanych od lewej: NN (przemiła!) i „kolega fotograf” (jakiś taki niedzisiejszy…), a w II. rzędzie NN i wesolutkie Roma Kleszczewska i Zosia Sromek (produkcja).

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2022-10-15
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1959?
 Na tym zimowym zdjęciu znanego fotografika górskiego Edwarda Moskały widok z czasów sprzed rozbiórki i przeniesienia schroniska PTTK  w 1985 roku do Wisły jako siedziby Oddziału PTTK w Wiśle. Budynek ten zbudowany został w 1897 na Przysłopie pierwotnie jako domek myśliwski arcyksięcia Fryderyka Habsburga – baza wypadowa do polowań na głuszce. Po dewastacji w latach I. WŚ został przejęty przez Lasy Państwowe i przekazany Górnośląskiemu Oddziałowi PTT, który po wyremontowaniu oddał go 15.07.1925 do użytku turystom jako schronisko. Budynek przetrwał II. WŚ i w 1946 roku został ponownie oddany do użytku, a w 1953 roku Lasy Państwowe znowu odsprzedały go PTTK.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2022-10-15
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2020
 Postawiony w latach 1973…79 nowy 3-piętrowy, murowany budynek schroniska PTTK na Przysłopie, mocno krytykowany przez brać turystyczną za „miastowy” wygląd i hotelowy charakter. Po latach oswojono się z tą „profanacją” krajobrazu (podobnie jak było w przedwojennych Tatrach ze Schroniskiem na Kalatówkach!) – i owszem, zaczęto chwalić tamtejsze wygody.      

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2022-10-15
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2020
 Na tej panoramie z Google Street View nowe gmaszysko Schroniska PTTK ledwo wygląda zza drzew, natomiast nasza stara GOPR-ówka (teraz Muzeum PTTK!) ślicznie rysuje się swoim trójkątnym szczytem na tle lasu w niższych partiach! To już kolory jesieni i szczęśliwi ci, którym doznane będzie doczekanie świeżej zieleni wiosennej! Ale takich rajdów jak nasze chyba już nigdy nie będzie…
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
"GOPR-ówka" na Przysłopie stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.026 s