Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Hala maszyn u Bartelmußa (1922?); status quo ante i post ante

Hala maszyn u Bartelmußa (1922?); status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2022-12-14 22:18:10
Rok zrobienia zdjęcia: 1922 (?)
Kategoria: Fabryki i Firmy, Portrety mieszkańców,
 Zdjęcie odkryte w przepaścistych archiwaliach Mamy Walerii; zapewne jedną z figurujących tu maszynistek/stenografek/stenotypistek jest ona sama w wieku może 19, 20 lat? W latach tuż po I. Wojnie Światowej entourage tej hali maszyn jako pomieszczenia biurowego bardzo siermiężny, zwraca uwagę usytuowanie szefa tych panienek: ma je wszystkie dobrze na oku odwrócone doń tyłem, nie ma tu mowy o żadnych żarcikach czy poufałościach, nie mówiąc już o tolerowaniu niedoróbek. Pan siedzący obok jednej z „maszynistek” – to tzw. korespondent, czyli wysokiej klasy pracownik dyktujący wprost na maszynę ważne pismo firmowe, najczęściej odpowiedź na zamówienie lub też jakieś inne treści firmowe, zamówienia materiałów i półwyrobów, artykułów technicznych. itp. – człowiek zaufania szefów Firmy!  

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2022-12-14
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2020
 Sądząc z widzianej z poziomu ulicy budowy okien na 2. piętrze wzgl. na parterze budynku biurowego Bartelmußa, tam właśnie mogła się mieścić hala maszyn ze zdjęcia archiwalnego. Proszę zauważyć – w największym zakładzie śrubiarskim w Polsce – w jak by nie było biurze, okna są typu przemysłowego, bez żadnych tam ozdóbek, firanek czy zasłon – nie mówiąc już o kwiatkach czy obrazkach na ścianie! To raczej wyglądało na kolonię karną, aniżeli na szanującą się, światową firmę! Ze zdjęcia z uroczystego zamknięcia bilansu rocznego 1929 (wpis korzeniowski BISPOL z XI 2016) wnika, że Zakład zatrudniał (z właścicielami!) co najmniej 70 pracowników umysłowych: nieźle jak na tamte czasy – prawda?


Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2022-12-14
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2020
 
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Hala maszyn u Bartelmußa stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.025 s