Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Przed Wielką Destrukcją XVIII ZDJĘCIE Nr 0009

Przed Wielką Destrukcją XVIII ZDJĘCIE Nr 0009

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: Jack, Dodano: 2009-02-09
Rok zrobienia zdjęcia: 1974
Kategoria: Wspomnienie PRL-u, Wysoki Trotuar, Komunikacja,

Ulica Zamkowa w kwietniu 1974 r. z tzw. Wysokim trotuarem i kamienicami z końca XIX w. parzystej strony ulicy a w głębi ciąg bazarów handlowych z lat 1898-99, otaczających skarpę wzgórza zamkowego z widoczną kaplicą p.w. św. Anny i zamkiem książąt Sułkowskich. Nad bazarami handlowymi widoczne latarnie tarasu zamkowego pokazanego na zdjęciu nr 0005. Po prawej stronie wąski chodnik i kamienice z końca XIX w. nieparzystej strony ul. Zamkowej. Na uwagę zasługują widoczne w jezdni z kostki bazaltowej, tory bielskiego tramwaju linii nr 1 (Dworzec Gł. - Cygański Las lub Park Ludowy) zlikwidowanego 3 lata wcześniej , 30 kwietnia 1971 r.. oraz przerwa w zwartej zabudowie (po lewej stronie) wypełniona kamiennym murem do wysokości ok. 3 m. Może ktoś z PT Internautów wie, co tam się mieściło lub dlaczego pozostawiono wolne miejsce? Może tam były schodki wystające na jezdnię i wyjście na taras zamkowy przez altanę, jako komunikacja pomiędzy zamkiem a ogrodem w Alejach Sułkowskiego w zakolu rzeki Białki?


Właścicielem zdjęć i praw autorskich jest Jacek Konieczko.

de Schöoß

 

Altes Bild vom Schloß. Barocktor in der alten Stadtmauer führt zur Terrasse zwischen der Stadtmauer und der Stützmauer vom Schloß. Dieser Raum hieß Zwinger. Die Zeichnun zeigt den Schloßhof mit dem geplanten Gewölbeglasdach. Die ursprüngliche erste Stadtmauer war aus weißem Naturstein. Die Ziegelmauer wurde vor 120 Jahren als Stütze des "arbeitenden" Schloßhügels vom Stadtberg errichtet.
 
Die Zerstörung des Schloßbasars, wodurch sich die ganze Umgebung verändert hat, ist ein großer Verlust an unwiederbringlichem Kulturgut, den die Kommunisten aus Gedanken-losigkeit verursachten. Das meinen die heutigen Kommentare.

 

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: van czyz Dodano: 2009-03-16
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2009

Projekt murala. Wszyscy wiemy jak obskurnie wygląda naga ściana kamienicy Mikscha. Jedno okno, billboard i odpadający tynk.


Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: van czyz Dodano: 2009-02-09
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1801

Pod zamkiem w nowożytnym murze miejskim widoczna barokowa brama, która musiała prowadzić na górę tarasów, do ogrodów międzymurza (tzw. zwinger). Warto zwrócić także uwagę na bramę w samym zamku na wysokości tarasów. Można przypuszczać, że obie te bramy były częścią jakiegoś traktu komunikacyjnego łączącego miasto i zamek.


Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: van czyz Dodano: 2009-02-09
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 20??

Mam nadzieję, że moderator wybaczy mi to wtrącenie. Swego czasu Pani Dyrektor Muzeum Purzycka wyznała mi , że zgłosił się do niej architekt z projektem odbudowy bazarów. Być może projekt ten był podobny do szkicu na prezentowanym obrazku. Krąży plotka, że wzgórze zamkowe jest wciąż ,,aktywne'' po zniszczeniu podzamcza. Z tego co wiem jednak muzeum zadbało o ustabilizowanie go poprzez serię specjalistycznych wtrysków utwardzających i stabilizujących wspomniany teren. Inna plotka twierdzi, że ceglany odsłonięty mur jest oryginalnym zewnętrznym murem obronnym miasta. Nie jest to prawda, bowiem oryginalny kamienny mur obwarowań zewnętrznych przebiegał na tej linii gdzie obecnie kończy się wysoki tretuar a został wyburzony podczas budowy bazarów zamkowych.


Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: van czyz Dodano: 2009-03-16
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2008

Obecny wygląd budynków przy Zamkowej nie przysparza nam powodów do dumy. Tym bardziej jest to przykre, że zachowały się tu średniowieczne mury miejskie. Prezentowana poniżej koncepcja pokazuje jak to miejsce mogłoby wyglądać w przyszłości. Warto zwrócić uwagę, że detal dwóch środkowych elewacji wzięty jest z kamienic jakie stały uprzednio poniżej wzdłóż ulicy Zamkowej. 


Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: van czyz Dodano: 2009-03-07

Amatorskie, ale w mojej opinii fajnie to wygląda. Jak będzie wyglądał zamek w przyszłości? Niewiadomo. Na razie wszelkie projekty (szklany dach, dziedziniec i otoczenie) utknęły z powodu znacznego obcięcia funduszów dla Muzeum.


Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: van czyz Dodano: 2009-03-07

 


Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: van czyz Dodano: 2009-03-07

 

bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.027 s