Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Ciekawostka - ulica 3 Maja

Ciekawostka - ulica 3 Maja

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: beskidia, Dodano: 2009-05-17 22:25:38
Rok zrobienia zdjęcia: 1940-1949
Kategoria: Ulicówka, Portrety mieszkańców, Komunikacja,
Ciekawa fotografia z Bielska z okresu powojennego warta publikacji pomimo kiepskiej jakości. Za dżentelmenani na pierwszym planie (ulica 3 Maja), przejeżdża tramwaj, za którym widzimy prawdopodobnie rusztowania w miejscu wyburzenia bielskiej synagogi.
Na uwagę też zwraca fakt pieknych, stylowych latarni.

bladzmiana

Komentarze

Rusztowania.
Data: 2012-04-22 Autor: nie zarejestrowany ~Kruchy
Fakt, to ciekawe. Z Bożnicy nic nie zostało więc to na pewno rusztowania przy dawnym żydowskim Domu Ludowym - jego odbudowa na Banialukę?
Datowanie
Data: 2012-04-23 Autor: korzeniowski
Z przedstawionego tu zdjęcia emanuje styl przedwojenny - ubiory panów, a przede wszystkim kapelusze pań. Tego nie było w okresie powojennym, w czasie gdy remontowano żydowski dom ludowy. Rusztowanie jest dla mnie zagadką, byłbym wdzięczny Beskidii za skan o maksymalnej rozdzielczości.
Datowanie, cd
Data: 2012-04-23 Autor: Andrzej001
Nie chcę wyjść na marudę (bo już o tym gdzieś pisałem na Beskidii), ale tramwaje do wojny były kremowo-czerwone, pod okupacją stalowo-szare, a po wojnie znowu czerwone. Zdjęcie jest czarno-białe, ale wóz jednak wygląda na szary. To dodatkowy kłopot, bo podczas okupacji tramwaje nie jeździły na tym odcinku od 3 września 1939 do listopada 1940 (odbudowa wysadzonego tunelu). Jeśli więc zdjęcie jest okupacyjne, to pochodzi najwcześniej z późnej wiosny 1941 (ubrania!).
Datowanie
Data: 2012-04-24 Autor: korzeniowski
Po dokładniejszej analizie obrazu dochodzę do wniosku, że zdjęcie zostało wykonane w 1935 r. w trakcie budowy żydowskiego domu ludowego.
Kolor tramwaju
Data: 2021-03-30 Autor: nie zarejestrowany ~turecki
Z tego, co widać tramwaj jest w kolorach przedwojennych czyli kremowo czerwony, bo nie sądzę, że panowie przyjechali z południa... Sepia robi takie numery, że kremowy wydaje się ciemniejszy, czerwony prawie czarny.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Ciekawostka na ulicy 3 Maja, Bielsko-Biała, stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.082 s