Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Leśniczówka w Lipniku

Leśniczówka w Lipniku

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: beskidia, Dodano: 2009-07-15 07:34:45
Rok zrobienia zdjęcia: 1911
Kategoria: Dzielnice, Architektura, Wolny czas,
Stara pocztówka przestawiająca leśniczówkę w Lipniku koło Białej. Została wybudowana w 1884 roku, w miejscu, gdzie dawniej stał pałacyk myśliwski Habsburgów, który uległ spaleniu. Ganek i dach posiadają piękne zdobienia w drewnie. Leśniczówka służyła jako gospoda turystyczna i siedziba zarządu miejskich lasów Białej. Niestety od wielu lat ten piękny, zabytkowy obiekt ulega coraz większemu zniszczeniu a władze miasta i nadleśnictwa Bielsko, do których należy obiekt nie potrafią skutecznie zatrzymać zniszczeń i dewastacji. Więcej o Leśniczówce w Lipniku
de Kunzendorf
Das Bialaer Jägerhaus in Lipnik wurde  1884 erbaut. Vor ihm stand dort  ein Jagdpalästchen der Habsburger, das verbrannte.Es hieß auch Försterhaus (Lesniczowka). Geplant wurde es von dem Bialaer Architekten Emanuel Rost, der ihm den Cottage-Stil gab. Es sieht aus wie eine kleine Villa oder ein Dorfgut. Das Vorhaus und das Dach haben schöne Holzverzierungen.
Das Haus diente als Gaststätte für Touristen, Sitz der Wälderverwaltung in Biala und war auch Klubhaus des Beskidenvereins Sektion Bielitz-Biala. Leider unterliegt dieses schöne, geschichtlich wertvolle Objekt seit Jahren einer wachsenden Verwüstung und die Aufsichtsbehörde der Bielitzer Wälderverwaltung schafft es nicht, den Verfall und die Vernichtung aufzuhalten. Man konnte noch unlängst die überaus schöne Dachkonstruktion mit handgenagelten Sparren bewundern. Heute blieben nur Spuren dieser Elemente übrig.
Es is höchste Zeit, dieses historische Objekt für künftige Generationen zu erretten.
Das meint der polnische Kommentator.

Die folgenden Bilder zeigen den fortschreitenden Verfall des Forsthauses, das ein Jahr zuvor die Harcerze (Pfadfinder) zu renovieren begonnen haben.
AK

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: beskidia Dodano: 2009-07-19
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2009
Leśniczówka w Lipniku - lipiec 2009 rok - stan obecny tragiczny. Elewacja zachodnia, widoczna na pocztówce jest w dramatycznie złym stanie - rzeźbione drewniane, artystyczne krokwie są całkowicie niezabezpieczone i z każdym dniem niszczeją coraz bardziej. Lewa i środkowa strona w ciągu ostatniego roku została "wyremontowana" - to znaczy wstawione zwykłe dechy, które nie mają nic wspólnego z pięknymi zdobieniami prawej strony elewacji. Podobno leśniczówką zajmują się harcerze. Póki co, będąc tam trzykrotnie w przeciągu ostatniego roku widziałem tylko drobnych meneli, którzy .... tam mieszkają !!! Mamy zdjęcia zdewastowanego środka, w którym odbywają się liczne libacje. Co to ma wspólnego z harcerstwem? Obiekt ten jest naszym lokalnym dziedzictwem, kulturowym w tej części miasta, niestety ma się wrażenie, że osoby odpowiedzialne za zabytki zapomniały o tym miejscu, które jest na uboczu Lipnika. Prawdopodobnie na Beskidii niebawem utworzymy dział "Uchronić od zapomnienia", w którym będą prezentowane tego typu niepokojące sprawy!

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: beskidia Dodano: 2009-07-19
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2009
Zdewastowana leśniczówka w Lipniku - nieudolnie próby odtworzenia obiektu, które nie mają nic wspólnego z konserwacją zabytków.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: beskidia Dodano: 2009-07-19
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2009
Zdewastowana leśniczówka w Lipniku

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: beskidia Dodano: 2009-07-19
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2009
Leśniczówka w Lipniku - widok obiektu w kierunku południowo-zachodnim

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: sentyment Dodano: 2016-05-05
 

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: sentyment Dodano: 2016-07-23
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2010-2016
 Stowarzyszenie Lipnik poinformowało na swojej stronie że z przyczyn formalo prawnych rezygnuje z dalszego ratowania leśniczówki.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: sentyment Dodano: 2016-07-23
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2010-2016
 Będzie ogłoszony przetarg na sprzedaż tego obiektu.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: sentyment Dodano: 2016-07-23
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2010-2016
 Prawo pierwokupu należy do Gminy Bielsko Biała.
bladzmiana

Komentarze

...
Data: 2009-07-19 Autor: van czyz
Rok temu harcerze pracowali przy renowacji tego obiektu. Były rusztowania, niektóre elementy zostały ściągnięte chyba do naprawy. Jak to wygląda dzisiaj?
...
Data: 2009-07-20 Autor: van czyz
Może dobrym pomysłem byłoby poinformowanie mediów? Ja ze swej strony postaram się zainteresować sprawą super-nową i bielsko.biala.pl. Wszak nie tak dawno rozpisywano się o willi Hauptiga, a teraz mamy do czynienia z zabytkiem o jeszcze większej wartości. I znów tylko zastanawia mnie po co jest stanowiska Konserwatora Miejskiego, że pod jego nosem dzieją się takie rzeczy...
Jest nowy dział
Data: 2009-07-31 Autor: beskidia
Jest nowy dział na Beskidii: Ocalić od zapomnienia, w którym będą poruszane takie sytuacje - www.region.beskidia.pl/bielsko_-_biala_ocalic_od_zapomnienia.html
Leśniczówka - Lipnik
Data: 2011-05-22 Autor: nie zarejestrowany ~Papik
Obecnie faktycznie leśniczówką zajmują się harcerze z I Szczepu Harcerskiego "Na szlaku" oraz Stowarzyszenie Lipnik. Niestety ze względów prawnych nie mamy możliwości odtworzenia całej leśniczówki. W środku Leśniczówka zaczęła już wyglądać o niebo lepiej. Nieproszonych lokatorów już nie ma, a my w miarę możliwości staramy się remontować pomieszczenia oraz oczyszczać ogród. Łatwo jest komentować i krytykować, patrząc na całość z zewnątrz, w rzeczywistości działanie tam nie jest takie proste.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Leśniczówka w Lipniku, Försterówka, Bielsko-Biała, stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.183 s