Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Cmentarz żołnierzy radzieckich

Cmentarz żołnierzy radzieckich

Rodzaj: Pocztówka, Autor: beskidia, Dodano: 2010-02-24 23:22:55
Rok wydania pocztówki: 1950
Kategoria: Kościoły, Militaria, Place i pomniki,
Pocztówka z 1950 roku - Cmentarz żołnierzy radzieckich w Bielsku na Placu św. Mikołaja koło kościoła katolickiego. Było to pierwsze miejsce spoczynku żołnierzy radzieckich poległych w wyzwoleniu Bielska i Białej. Dopiero w latach 50. cmentarz został przeniesiony na ulicę Wyzwolenia. Jest to prawdopodobnie jedyna pocztówka, która pokazuje ten cmentarz.
de Bielitz
1950 Friedhof der Sowjetsoldaten in ielitz auf dem Fleischmarkt, dem Platz vo der kath. St. Nikolauskirche. Das war der erste Ruheort  der Soldaten, die bei der Befreikung von Bielitz-Biala gefallen sind. Erst 1950 wurde der Friedhof auf die ul. Watwlenia n Biala verlegt. Das ist wahrscheunlich die einzige Ansichtskarte von diesem Friedhof.
AK
bladzmiana

Komentarze

Cmentarz poległych Czerwonoarmistów
Data: 2010-04-04 Autor: nie zarejestrowany ~KK
Takich miejsc pochówku poległych przy zdobywaniu naszego dwumiasta Czerwonoarmistów było kilka, największe było to pokazane na zdjęciu i na Cmentarzu Katolickim w Bielsku, pod ogrodzeniem od strony zachodniej. Na niektórych pochowanych było tylko kilku żołnierzy, np. obok przszklonej poczekalni tramwajowej przystanku "Centrala" (między Pawilonem i Łaźnią), w miejscu w którym polegli. Początkowo były to kopczyki obramowane pomalowanymi na kolor buraczkowy deskami i takimiż skrzynkowym obeliskiem z blaszaną pięcioramienną gwiazdą u góry, na którym skromna tabliczka z wypisanymi cyrylicą danymi poległego. Na jednym z nagrobków było zdjęcie, przedstawiające radzieckiego oficera poległego przy konnym przekraczaniu Białki od strony ul. Leszczyńskiej. Także groby na obecnym Pl. Św. Mikołaja pierwotnie były drewniane, później, po wybudowaniu "Pomnika Wdzięczności" zostały zastąpione kamiennymi. Moment ekshumacji zwłok na nowy Radziecki Cmentarz Wojskowy przy ul. Wyzwolenia w Białej, Bezpieka wykorzystała na urządzenie prowokacji antykościelnej: w nocy "nieznani sprawcy" powalili wszystkie nagrobki i przenieśli 2 wieńce spod "pomnika wdzięczności" pod drzwi wejściowe budynku parafialnego! Nagrobki nie zostały już z powrotem postawione, lecz po ekshumacji zwłok cmentarz splantowano i urządzono na jego miejscu skwer, który przetrwał do czasu likwidacji "Pomnika Wdzięczności" na początku lat dziewięćdziesiątych. Hic transit gloria mundis.
Cmentarz poległych Czerwonoarmistów
Data: 2010-04-20 Autor: jkkubula
Świetny komentarz, dzięki, proszę o jeszcze takich perełek i dawno zapomnianych historii, wielkie dzięki

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Cmentarz żołnierzy radzieckich Bielsko, cmentarz na Placu św. Mikołaja, stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.076 s