Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Zagadka

Zagadka

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: beskidia, Dodano: 2010-09-02 23:12:02
Rok zrobienia zdjęcia: 1950-1959
Kategoria: Z archiwum X,
Ciekawa fotografia z końca lat 50. XX w wykonana prawdopodobnie w Bielsku-Białej. Może ktoś rozpozna to miejsce? Czekamy na Wasze typy ...

Fotografia została wykonana przez Janusza Michalika, nieżyjącego już wybitnego artystę, wspaniałego człowieka, charyzmatyczną osobowość i Wielką Postać Bielskiej Fotografii. Od 1984 roku był związany z Okręgiem Górskim Związku Polskich Artystów Fotografików. Był nie tylko artystą, ale również promotorem sporej rzeszy młodych adeptów fotografii.
bladzmiana

Komentarze

Zagadka
Data: 2010-09-03 Autor: Jack
Rejestracja na samochodzie marki "WARSZAWA", jak dobrze odczytałem, to litery SA a takimi właśnie literami oznaczano na rejestracjach w województwie katowickim (śląskie) samochody z Bielska-Białej w czasach wykonania zdjęcia oraz jeszcze w latach 60-tych XXw. W górnym lewym rogu stoi stary model "Wardburga".Układ ulicy-placu i kostki brukowej sugeruje, że jest to tzw. Drugi Rynek w Białej. Pozdrowienia z Beskidu Wyspowego.
Zagadka
Data: 2010-09-03 Autor: Jack
Proszę porównać załamanie płaszczyzn bruku na zdjęciu obok pt. "Dom Cechowy" aby przekonać się o wysokim prawdobodobieństwie lokalizacji na "Drugim Rynku" w Białej. Może wypowie się kolega grzegorz k., który znał te tereny w ówczesnych czasach.
Ciągle zagadka
Data: 2010-11-06 Autor: Andrzej001
Układem bruku akurat bym się nie przejmował. Ważniejsze wydaje się, że koło Wartburga widać dwa pnie drzew, a takich na Drugim Rynku (chyba) nie było. Proszę też zwrócić uwagę, że za trzecim, najbardziej oddalonym samochodem osobowym stoi jeszcze jeden pojazd i to duży (autobus?). A wokół pozostaje sporo przestrzeni. Na Drugim Rynku to by się raczej nie pomieściło. Sądzę, że kluczowy dla sprawy jest pierwszy plan zdjęcia, czyli postój tych ludzkich "bagażówek". Panowie czekają na klienta w spokoju, to musiał być ich stały punkt postoju. Najważniejsze jest, gdzie było w B-B takie miejsce. W pobliżu sklepu meblowego? Któregoś z placów targowych? Magazynów kolejowych? Wózki służyły raczej do przewozu gabarytów, do sypkich towarów (typu węgiel) nie nadawały się.
do Andrzeja001 oraz Jack-a
Data: 2011-01-27 Autor: nie zarejestrowany ~grzegorz k.
Przepraszam Jack,że tak póżno odpowiadam na "zaczepkę".Oto wg mnie fakty dotyczące tego zdjęcia: 1.odbitka tego zdjęcia z negatywu jest żle zrobiona/na lewo/.Ci co kiedyś "bawili się" w zdjęcia wiedzą,o co chodzi. 2.Zjęcie wykonano na "pierwszym rynku" czyli na placu Wojska Polskiego. 3.Miejscem stacjonowania tych pojazdów był chodnik przylegający do miejsca "POD ARKADAMI" czyli przejścia pod obecną biblioteką publiczną. Jak starsi pamiętają w miejscu obecnej filii banku GETING oraz filii SKOKU było przejście piesze zwane przez Bielszczan "pod arkadami". 4.Zdjęcie jest wykonane z wejścia pod arkady od strony ówczesnej ul.Dzierżyńskiego w kierunku środka pl.Wojska Polskiego. Pamiętam z dzieciństwa tego pana w kapeluszu,a wszystko mi "zagrało" dopiero, gdy zrobiłem wydruk zdjęcia,poszedłem z nim na plac WP,w to miejsce i popatrzyłem na wydruk "pod światło". Pozdrawiam Wszystkich miłujących nasze B-B !!!
do grzegorza k.
Data: 2011-01-27 Autor: nie zarejestrowany ~kosamaxi
Heh, a myślałem, że tylko ja chodzę po mieście z wydrukami z Beskidii i porównuje stare do nowego. :) Co do zdjęcia - odbitka nie może być odwrócona, bo wtedy rower miałby łańcuch po lewej stronie ramy. A jakoś tak się przyjęło, że zawsze ma po prawej. :)
do grzegorza k.
Data: 2011-01-28 Autor: Jack
Wiedziałem Grzesiu, że na Ciebie można liczyć. Znasz Bielsko-Białą jak mało kto, ale tym razem chyba przekombinowałeś. Uwaga kosamaxi jak najbardziej słuszna co do nieodwróconego zdjęcia. Rejestrację samochodu "Warszawa" można odczytać normalnie. Cieszę się, że "dałeś głos" - oby częściej. Do zobaczenia na zjeździe szkolnym 1 października br. Pozdrawiam z Beskidu Wyspowego.
Prawa/lewa
Data: 2011-01-28 Autor: Andrzej001
Dowodem na to, że zdjęcie NIE jest odwrócone, jest też wspomniany wyżej numer rejestracyjny samochodu "Warszawa", daje sie normalnie odczytać. Ale pomysł Pierwszego Rynku warto sprawdzić; grzegorz.k pamięta sporo szczegółów. Zdjęcie byłoby robione raczej z narożnika po drugiej stronie Dzierżyńskiego wobec tego, o którym pisze grzegorz.k (tam jest chyba apteka, dawno nie byłem w B-B...), albo z zupełnie przeciwległej strony placu, z narożnika Łukowej. "Taki postój bagażówek" jest do wyobrażenia. Tylko te pnie drzew(?) pośrodku placu trochę komplikują sprawę...
Strony świata
Data: 2011-01-28 Autor: nie zarejestrowany ~kosamaxi
Przy identyfikacji tego i innych miejsc można wspomóc się trochę padającymi cieniami. W tym przypadku na pewno nie mogłaby to być zachodnia pierzeja placu, bo nawet o wczesnym poranku raczej cienie by się tak nie układały.
Plac Deskowy, Ratuszowy...?
Data: 2011-01-28 Autor: nie zarejestrowany ~kosamaxi
Zakładając, że to, co widzimy w prawym brzegu zdjęcia to jest rynna lub róg budynku (słup byłby bardziej rozbudowany w dolnej części), nasuwa mi się taki wniosek - do kamienic przy bielskich placach zwykle przylegały chodniki. Tak przynajmniej wynika z przeglądania starych zdjęć. Tak było praktycznie wszędzie z małymi wyjątkami. Tu chodnika nie widać; bruk podchodzi pod samą ścianę. Trochę podchodzi mi to np. pod Plac Deskowy - widok w kierunku mniej więcej zachodnim, w lewym górnym rogu Niwka. Zwłaszcza, że na tym placu były takie charakterystyczne przełamania powierzchni bruku. Tylko nie wiem, czy w latach 50-tych lub 60-tych, kiedy zapewne robiona była ta fotografia, okolica wyglądała podobnie. Druga koncepcja - Plac Ratuszowy. Zdjęcie zrobione byłoby z rogu budynku straży pożarnej. W lewym górnym rogu Biała.
Przekombinowałem...
Data: 2011-01-31 Autor: nie zarejestrowany ~grzegorz k.
Fakt.Przekombinowałem.Ten łańcuch rowerowy-zupełnie nie zwróciłem na niego uwagi.MEA CULPA ! Ale to miejsce...wciąż kojarzę tych wozaków z arkadami, o których pisałem. Drugim miejscem gdzie "postojowali" w dni targowe, był faktycznie pl.Deskowy.Przepraszam.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Zagadka Bielsko, Janusz Michalik Bielsko, stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.035 s