Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > W Białej

W Białej

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: Jack, Dodano: 2011-01-11 12:51:25
Rok zrobienia zdjęcia: 1960-1969
Kategoria: Architektura, Kościoły,
Dawny zamek w Białej na fotografii z "Przewodnika po ziemi bielsko-bialskiej" z 1968 r.

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: Jack Dodano: 2011-02-03
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1900-1909

Widok Fasady dworu lipnickiego Habsburgów przy ul. Żywieckiej około 1908 roku. Źródło zdjęcia i opis w komentarzu.
"Bielsko-Biała w starej fotografii"-1991r. - Jerzy Polak, Mieczysław Tomiczek.


Rodzaj: Pocztówka Użytkownik: Jack Dodano: 2011-02-11
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1990-1999
"Klasztor Sióstr Córek Bożej Miłości przy ul. Żywieckiej", czyli dawny zamek w Białej na fotografii Krzysztofa Pileckiego wykonanej w latach 90-tych XXw. Widok od strony kaplicy. 

Rodzaj: Pocztówka Użytkownik: Jack Dodano: 2011-03-14
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1907
Zamek w Białej na pocztówce z dnia obiegu 27.12.1907r.
Z zasobów internetu.
bladzmiana

Komentarze

Zamek w Białej
Data: 2011-02-03 Autor: Jack
Widok fasady dworu lipnickiego Habsburgów przy ul. Żywieckiej około 1908 roku. Wzniesiony w stylu klasycystycznym przez arcyksięcia Albrechta Habsburga około połowy XIX w. na miejscu dawnego zameczku starostów lipnickich (przez Piotra Komorowskiego) jako strażnicy strzegącej polskiej granicy na Białej, po 1598 r. Z i na podstawie "Bielsko-Biała w starej fotografii" - 1991r. Jerzy Polak, Mieczysław Tomiczek.
DOBUDÓWKA
Data: 2011-02-03 Autor: nie zarejestrowany ~Kozianin
Masakra ta komunistyczna dobudówka na dachu, kompletnie zaburza proporce budynku, przez co jest po prostu brzydszy. Powinni ją zlikwidować bądź ewentualnie zamienić na lukarny.
Drugie piętro.
Data: 2011-02-12 Autor: nie zarejestrowany ~vanczyz
Masakrą już była rozbudowa budynku o drugie piętro i to tak nieudanie. Zamiast ciekawego dworu mamy teraz niezbyt ciekawą kamienicę. Betonowe alejki i brzydkie ogrodzenie dopełniają obrazu...PS. Nie ma szans na powrót ilustracji z dworem przed przebudową?
Drugie piętro
Data: 2011-02-12 Autor: nie zarejestrowany ~Kozianin
VANCZYZ, jakie drugie piętro? Przecież dwupiętrowy był już przed wojną !
Właśnie.
Data: 2011-02-12 Autor: nie zarejestrowany ~vanczyz
Ta rozbudowa miała miejsce na długo przed wojną i była autorstwa architekta Emanuela Rosta. Dlaczego uważam, że jest nieudana? Wystarczy porównać sobie wygląd dworu sprzed przebudowy z widokiem obecnym. Drugie piętro jest zupełnie pozbawione detalu i gdyby nie te proste pilastry możnaby pomyśleć, że to jakaś komunistyczna rozbudowa a nie przedwojenna. Wg. mnie powinno się dążyć do nadania budynkowi formy jak najbliższej oryginalnej, z wysokim łamanym dachem polskim krytym dachówką i lukarnami. Gdyby jeszcze zrobiono coś z ogrodzeniem i samym ogrodem to mogłoby to być całkiem reprezentacyjne miejsce. Oczywiście jest to tylko moje pobożne życzenie. Pozdrawiam.
REALIA
Data: 2011-02-14 Autor: nie zarejestrowany ~Kozianin
VANCZYZ zejdź na ziemię, chcesz zacierać wszystkie XIX-wieczne przebudowy i powracać do wcześniejszych form?? Czysta demagogia. W zupełności wystarczy zlikwidować poddaszową dobudówkę lub zamienić ją na lukarny. To, w przeciwieństwie do Twojej wizji, jest możliwe, bo Siostry nie tracą powierzchni użytkowej poddasza a budynek odzyskuje przedwojenne proporcje.
Demagogia :)
Data: 2011-02-14 Autor: nie zarejestrowany ~vanczyz
Jak uważasz. Pozdrawiam.
Przed przebudową
Data: 2011-02-16 Autor: liberumveto
do Vanczyz. To zniknęło z Beskidii unikalne zdjęcie dworu przed nadbudową o drugie pietro ? Czuje się okredziony :-(
Odpowiedź
Data: 2011-03-03 Autor: nie zarejestrowany ~vanczyz
Zniknęło niestety. Oryginał zdjęcia, którego kopię tu oglądaliśmy pochodził również ze zbiorów NACu a oni, tak jak mnie poinformowano, w kulki podobno nie grają i życzą sobie pokaźną sumkę za licencję do pokazywania zdjęcia.
Dach łamany.
Data: 2011-03-17 Autor: nie zarejestrowany ~vanczyz
Na przykładzie Pałacu Kotulińskich w Czechowicach, pokrytego właśnie łamanym dachem, można sobie wyobrazić jak wyglądał i jakby mógł wyglądać omawiany tutaj budynek, gdyby przywrócić mu formę sprzed przebudowy : http://www.palackotulinskich.pl/index.php?id=galeria Jak widać powierzchnia użytkowa dworu pozostałaby w zasadzie taka sama. Prawdą jest, jak zauważył kolega Kozian, że konserwacja szanuje nawarstwienia stylowe, tutaj jednakże drugie piętro wyraźnie nie prezentuje w gruncie rzeczy żadnego stylu, innymi słowy jego wartość architektoniczna i historyczna jest na tyle niska, że nie miałaby większego uzasadnienia merytorycznego jego obrona. Myślę, że szkoda trochę tego budynku, zwaszcza jak się patrzy na piękniejący z miesiąca na miesiąc Pałac Kotulińskich w Cz.-Dz. Pozdrawiam.
zdjęcie przed przebudową
Data: 2011-03-17 Autor: liberumveto
Zdjęcie sprzed przebudowy jest jednak nadal na Beskidii: http://www.historia.beskidia.pl/1542_bielsko_-_biala_klasztor_sw_hildegardy_w_bialej_stare_zdjecie.html
:)
Data: 2011-03-17 Autor: nie zarejestrowany ~vanczyz
No proszę. A jego zaginięcie uprzednio potwierdziły nawet dwie osoby :)

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
architektura, kościoły,inne stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.129 s