Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie >

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: korzeniowski, Dodano: 2016-05-04 21:18:07
Rok zrobienia zdjęcia: 1932
Kategoria: Porąbka,
Zdjęcie z 1932 r. zrobione na Sole jeszcze przed wybudowaniem zapory w Porąbce. Na nim Edward Dudek na skonstruowanych i wykonanych przez siebie  "nartach"  w formie dwóch małych kajaków.
Właściwości nautyczne tego pływadła nie spełniły jednak oczekiwań twórcy, opowiadał mi, że były na wodzie zbyt pasywne w zachowaniu i że nie było mowy o dynamice jazdy tak jak przy jeźdie na normalnych nartach.

Twórca ich, znany z kreatywności, był przed wojną szefem technicznym Sląskich Warsztatów Szybowcowych w Bielsku, szybownikiem, taternikiem a przede wszystkim narciarzem. W czasie okupacji aktywny w ruchu oporu. Po wojnie producent nart wyczynowych "Dudki".

Zdjęcia z kolekcji Wojtka.

opr. Alfred Korzeniowski, Bornheim

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: korzeniowski Dodano: 2012-03-17
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1932
Tym razem w pełnej akcji.
bladzmiana

Komentarze

narty wodne
Data: 2012-03-18 Autor: nie zarejestrowany ~max
czy to był powszechny wówczas "środek transportu" czy raczej patent własny?
wynalazca
Data: 2012-03-18 Autor: korzeniowski
Wg. informacjo polskiego twórcy, pierwowzór stworzono w Austrii. Z powodu szeregu wspomnianych wyżej niedomogów, "pływadło" nie znalazło naśladowców. Być mońe, że wyposażenie obu kajaczków w swego rodzaju rybią łuskę, o odpowiedniej wielkości, pozwoliłoby poruszanie się pracą mięśni nóg, podobnie jak w biegu narciarskim. Pozdrawiam AK

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
narty wodne stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.038 s