Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > " Solahütte "

" Solahütte "

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: korzeniowski, Dodano: 2011-10-26 17:46:33
Rok zrobienia zdjęcia: 1944
Kategoria: Międzybrodzie,
Dom wczasowo-rozrywkowy dla SS-manów z obozu koncentracyjnego "Auschwitz" w Oświęcimiu.
Zbudowany w czasie wojny przez więźniów Oświęcimia w Międzybrodziu - Kotelnicy. Objekt ten uzyskał światowy rozgłos po opublikowaniu przez  "United States Holocaust Memorial Museum"  albumu Karla Höckera - zastępcy komendanta obozu w Oświęcimiu. Album ten zawiera ponad 100 zdjęć kadry SS-mańskiej odpoczywającej i zabawiającej się na Kotelnicy.
Są tam unikalne zdjęcia czołowych zbrodniarzy w historii ludzkości, takich jak m. in. Rudolf Höss i Richard Baer - komendanci obozu, Karl Höcker - zastępca, dr. Josef Mengele - lekarz obozowy znany z swych morderczych pseudonaukowych eksperymentów na więźniach, Otto Moll - komendant komór gazowych i krematoriów oraz mnóstwo innych zbrodniarzy.
Ostatnio czynna była w tym budynku "Oberża Złoty Stok".

Stan nie istniejący - objekt został zrównany z ziemią w lecie 2011 r.

Zdjęcie z zasobów internetu.

opr. Alfred Korzeniowski, Bornheim


To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: korzeniowski Dodano: 2011-10-26
To samo miejsce - stan wrzesień, 2011 r.

fot. Alfred Korzeniowski, Bornheim

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: korzeniowski Dodano: 2011-10-27
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1944
Elita SS-manów  przed  t. zw. "Solahütte"  (Chata nad Sołą)  na Kotelnicy.
Drugi od lewej  -  lekarz obozowy, dr. Josef Mengele,  w środku - Richard Baer, komendant obozu oświęcimskiego, obok niego zastępca  -  Karl Höcker, autor albumu.

Zdjęcie pochodzi z  "United States Holocaust Memorial Museum"

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: korzeniowski Dodano: 2011-11-07
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1944
 SS-mani na „Złotym Stoku“

Chwile radosnego odpoczynku załogi Oświęcimia na Kotelnicy po ciężkiej służbie przy krematoriach i komorach gazowych. Był to bowiem okres największego mordu w Oświęcimiu; gazowano wtenczas transport ok. 430 000 Zydów węgierskich.
Zdjęcie to uważane jest przez historyków za bezcenny unikat, a to nie z uwagi na grupe śpiewaków, lecz ze względu na osoby w pierwszym rzędzie. Pozują tam tacy zbrodniarze jak: pierwszy komendant i zarazem założyciel obozu "Auschwitz", ostatni komendant i jego adjutant, komendant komór gazowych i krematoriów w Brzezince (Birkenau), lekarz obozowy, komendant z Brzezinki i inni.

Zdjęcie z  zbiorów „United States Holocaust Memorial Museum“

Opr. Alfred Korzeniowski, Bornheim

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: sadlonbielsko Dodano: 2011-11-07
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2000-2009
 nie wiem czy to już po aktualizacji ponieważ w dokładnie oznaczonym miejscu nie ma budowli - ale jest to miejsce dokładnie odwzorowane wg ~KK

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: korzeniowski Dodano: 2011-11-07
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2011
Miał Pan drobną dewiację przy lokalizacji - a oto była "Chata nad Sołą"

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: korzeniowski Dodano: 2014-04-13
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1944
Czołowi zbrodniarze KL Auschwitz odpoczywają  na Kotelnicy w Międzybrodziu po trudach mordowania. Kadr ze zdjęcia Karla Höckera . Jest to unikalne zdjęcie zbiorowe największych morderców w dziejach ludzkości. Prześcignął ich jedynie radziercki zespół morderców w składzie Lenin / Stalin z takimi pomocnikami jak Dzierżyński i Beria

1.   Karl  Höcker   w 1944 r. mianowany zastępcą  komendanta obozu  Richarda Baera.  Kilka procesów sądowych i odsiadek, zmarł w 2000r.  Autor albumu fotograficznego, głównie zdjęcia z Kotelnicy w Międzybrodziu.

2.   Otto Moll.  Komendant komór gazowych i krematoriów  w Brzezince.  Sadysta, mordował osobiście. Powieszony 28.05.1946 r. w Landsberg.

3.  Rudolf Höss.  Twórca i pierwszy komendant KL Auschwitz. Powieszony 16.04.1947 r. w Oświęcimiu.

4. Richard Baer. Ostatni komendant obozu.   Zmarł 17.06.1963 r. na zawał serca w więzieniu niemieckim.

5.  Josef Kramer     komendant Brzezinki - Auschwitz II.  Bestia. Powieszony 13,12.1945 r. w Hameln.

6.  Franz Hössler, m. in.  komendant obozu żeńskiego Birkenau. Bestialski sadysta.   Powieszony 13,12.1945 r. razem z  F. Kramerem w Hameln.

7. dr Josef Mengele,  lekarz obozowy, znany z letalnych eksperymentów na więźniach - dzieciach..  Udana ucieczka, utonął w czasie kąpieli w morzu  - Brazylia, 1979 r.

Opracował Alfred Korzeniowski, Bornheim na podstawie zbiorów United States Holocaust Memorial Museum.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: korzeniowski Dodano: 2014-12-14
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1944
 Kotelnica  -  Międzybrodzie:  chwila wytchnienia.
Od lewej: Richard Baer, ostatni komendant obozu; dr Josef Mengele  -  "lekarz" obozowy;  Josef Kramer  -  komendant Brzezinki; Rudolf Höß -  twórca i pierwszy komendant obozu.

Ze zbiorów United States Holocaust Memorial Museum.
 

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: bartekkaszuba Dodano: 2017-03-07
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2010-2017
 W niedalekiej odległości, tuż poniżej nieistniejącej już chaty nad Sołą znajduje się willa Rudolfa Hößa, byłego komendanta obozu Auschwitz
Stan obecny. Obiekt w rękach prywatnych.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: bartekkaszuba Dodano: 2017-03-07
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2010-2017
 I tuż obok wspomnianej powyżej willi, umioeszczony w zboczu góry, mini schron przeciwlotniczy na użytek tegoż właśnie, owianego złą sławą, właściciela
bladzmiana

Komentarze

Bielsko a Oświęcim
Data: 2011-10-26 Autor: nie zarejestrowany ~anna maria
Z racji położenia, w Bielsku też mieszkało wiele osób pracujących w obozie w Oświęcimiu. W Bielsku w Ratuszu odbywały się przetargi budowę i różnego rodzaju usługi dla Obozu np. pralnie, itp.
Wykonawcy Zagłady w Chacie nad Sołą
Data: 2011-10-27 Autor: nie zarejestrowany ~KK
Ze zdjęcia wykonanego latem 1944 - a więc w gorącym okresie akcji wymordowania 400 000 Żydów Węgierskich, przebija beztroska radosność tych ludzi. A przecież nawet dla tych fanatyków nazizmu widoczne musiały być oznaki zbliżającego się kresu III Rzeszy: codzienne bombardowania Altreichu, Rosjanie wkraczają do Prus Wschodnich i przekroczyli Bug, inwazja aliancka we Francji, zajęcie połowy Włoch i upadek Mussoliniego ... A może te uśmiechy to tylko gra jakaś?
Brak słów
Data: 2011-10-28 Autor: nie zarejestrowany ~turysta
Jak można było usunąć ten budynek?mimo swojej mrocznej historii powinien zostać na swoim miejscu. Miałem właśnie go zobaczyć jutro no ale teraz widzę że nie zdążyłem.
Odpowiedź dla autora ~turysta
Data: 2011-11-02 Autor: korzeniowski
Podzielam pana/pani pogląd, niemniej zdania w tej materii są podzielone. Przytaczam wypowiedzi na ten temat wyłowione z internetu. Są ciekawe i poszerzają wiedzę o społeczeństwie. Oto one : Masz rację. Też mi zabytek, willa morderców. Dziennikarze chyba się nudzą. "Miejsce pamięci" powinno zostać odtworzone w jednym z berlińskich parków. Tam jest jego miejsce. U nas jest dość tego typu pamiątek po zachodnich sąsiadach. Nam to nie jest potrzebne. Właściwe miejsce do kultywowania tego "miejsca pamięci" znajduje się Berlinie. a na nowe budynki brak miejsca Willa esesmanów i morderców to miejsce pamięci ale chyba dla neonazistów. Trzeba być nieźle pokręconym żeby czcić miejsce w którym hitlerowcy odpoczywali od codziennych ``zajęć w obozie". Rozebrali jakąś szopę o której mówi cały świat! No teraz to niech ich Ameryka ściga
"Solahütte" (po raz wtóry!)
Data: 2011-11-02 Autor: nie zarejestrowany ~KK
Też mi brak słów na to, co się stało; szczegóły można wygooglować wpisując hasło "Solahütte". Dla zainteresowanych PT Internautów podaję (po raz wtóry!) namiary "Solahütte" na witrynie http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/: N:49°46´50.46¨ E:19°11´24.54¨ Należy na ortofotomapie nastawić największe powiększenie - obraz jak od igły, czasami trzeba trochę cierpliwości z ustawieniem. Wskazany pośpiech: lada dzień może nastąpić aktualizacja mapy!
wykonywali tylko rozkazy
Data: 2011-11-07 Autor: nie zarejestrowany ~miecio
Wszyscy sie tłumaczyli, że wykonywali tylko rozkazy. Oczywiście my traktujemy to jako cynizm i probę uciekania od odpowiedzialności. Ale spróbujmy sie tez postawic na ich miejscu. Mogli nie wykonywać egzekucji, spaleń w piecach, głodzić więzniów, strzelać bez powodu, itd? Oczywiście, że mogli się przeciwwstawiać ale za cenę kulki w łeb. Jestem ciekaw czy gdyby nam przyszło żyć w tamtych beznadziejnych czasach jak postąpilibyśmy sami dostając służbę w obozie? Nie usprawidliwiam nikogo, żeby była jasność. Czy współczesne czasy nie znają podonych zachowań? Znają, może nie nazywa się to Oświęcim, ale w człowieku w wielu przypadkach tkwi zło.
"Solahütte"
Data: 2011-11-07 Autor: nie zarejestrowany ~KK
"sadlonbielsko" Program witryny http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/ czyni czasem niespodzianki, raz jest lokalizacja: N:49°46´50.46¨ E:19°11´24.54¨, inym razem: N:49°46´46.54¨ E:19°11´21.45¨, proszę spróbować tę drugą lokalizację; za programistów witryny przepraszam! "miecio" W przypadku członków SS oraz oddziałów Waffen-SS jakikolwiek permisywizm byłby nieuprawniony, gdyż udział w nich był dobrowolny i zastrzeżony do osób odpowiadających ostrym kryteriom rasowym, fizycznym i ideologicznym. Dopiero pod sam koniec wojny kryteria złagodzno i zwlaszcza do oddziałów wartowniczych SS zaciągano nawet zmobilizowanych uczniów szkół średnich. Panowie Höß, Baer, Höcker, Moll i zwłaszcza Mengele - z pewnością się do nich nie zaliczali!
dobrowolnosc mordowania
Data: 2011-12-27 Autor: nie zarejestrowany ~mk
wg dostepnej mi literatury fachowej nieznane sa przypadki karania za nieuczestniczenie w mordowaniu, wprost odwrotnie bylo to dobrowolne i traktowane jako wyroznienie
,,Też mi zabytek, willa morderców."
Data: 2013-04-24 Autor: nie zarejestrowany ~23561
Niemcy nie zdążyli zatrzeć po sobie śladów,(Amerykanie zdobyli fotografie,tego miejsca i je szanują) więc zróbcie to Wy,za Niemców a póżniej nie dziwcie się że piszą o Polskich Obozach Koncentracyjnych ...w prasie niemieckiej i nie tylko!!!
Kotelnica - "Solahütte"
Data: 2013-04-25 Autor: korzeniowski
Zainteresowanym tym historycznym objektem polecam następujące opracowanie naukowe: Piotr Setkiewicz - "Aussenkommando SS-Sola Hütte"; Zeszyty Oświęcimskie, t. 25, str. 183, 2009 r.
oboz
Data: 2013-04-29 Autor: nie zarejestrowany ~z B-B
Sluzba w oddzialach SS zwlaszcza Waffen-SS byla ochotnicza,bylo to wielkim wyroznieniem, marzeniem wielu mlodych wtedy i nie tylko mlodych Niemcow.Trzeba bylo miec odpowiedni ,,rodowod" tj. czysto aryjskie pochodzenie i to potwierdzone poprzez wpisy w tzw.Ahnenpass do 6 pokolenia wstecz.Poslanie syna do przeszkolenia w specjalnym osrodku dla przyszlych elit- NPEA bylo sprawa honoru dla nimieckiej rodziny.W Oswiecimiu,jego podobozachi sluzbach pomocniczych bylo zatrudnionych wielu okolicznych mieszkancow.O ile do 1942 r. poslanie syna do Waffen SS bylo marzeniem to potem ,wraz z kolejnymi porazkami na wschodzie niemieckie matki wolaly aby ich synowie sluzyli w odzialach warowniczych,pomocniczych wlasnie w Oswiecimiu i jego licznych podobozach.Wielu bielszczan w ten czy inny sposob pracowalo na rzecz obozow zaglady.Z czasem byl to ,,dobry" pretekst aby nie isc na front (wschodni).
United States Holocaust Museum
Data: 2014-04-17 Autor: hb
Ciekawostka : United States Holocaust Museum żądało pieniędzy za oficjalne odbitki, które miały zostać zamieszczone w Beskidii.
Obecny właściciel
Data: 2019-04-17 Autor: nie zarejestrowany ~Dorota
Czy ma ktoś może informacje na temat tego, kto jest obecnie właścicielem tych budynków lub w jaki sposób mogłabym się tego dowiedzieć?
OBECNY WŁAŚCICIEL
Data: 2019-07-11 Autor: nie zarejestrowany ~Bożena
w chwili obecnej dom wystawiony jest na sprzedaż w Biurze Nieruchomości Majdom https://www.otodom.pl/oferta/dom-z-widokiem-na-miedzybrodzkie-morze-ID410Sb.html

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
SS-mani stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.076 s