Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Gmach szkół średnich i wydziałowych

Gmach szkół średnich i wydziałowych

Rodzaj: Pocztówka, Autor: drive, Dodano: 2012-06-07 13:23:02
Rok wydania pocztówki: 1930-1939
Kategoria: Szkoły, Ulicówka,
Pocztówka przedstawiająca gmach szkół średnich i wydziałowych przy ul. Słowackiego w Bielsku. Pocztówka z zasobów sieci internetowej.
bladzmiana

Komentarze

Dla pamięci starszych i wiedzy młodszych
Data: 2012-06-09 Autor: Andrzej001
W południowym skrzydle (bliższym na zdjęciu) tego budynku już po wojnie mieściła się Szkoła Podstawowa nr 7, resztę gmachu zajmowało Technikum Mechaniczno-Elektryczne. "Siódemkę" zlikwidowano w roku bodaj 1971, gdy dokonywano przesunięć w oświacie w związku z tworzeniem Filii Politechniki Łódzkiej.
PIRR
Data: 2012-06-09 Autor: korzeniowski
A zaraz po wojnie miał tam swą siedzibę PIRR, czyli Państwowy Instytut Robót Ręcznych. Zajmował się, m.in., dokształcaniem nauczycieli w tym kierunku. Zlikwidowany końcem lat czterdziestych w okresie sowietyzacji polskiego szkolnictwa.
"Dla pamięci starszych i wiedzy młodszych"
Data: 2012-06-09 Autor: nie zarejestrowany ~KK
Ciągnąc dalej wątek historyczny powojennego Technikum, przedwojennej i z austriackich czasów Szkoły Realnej, we wspomnianym skrzydle południowym mieściła się pierwotnie Wyższa Cesarsko-Królewska Państwowa Szkoła Przemysłowa (a właściwie Höhere Kaiser u. Königliche Staatliche Gewerbeschule), którą właśnie w tym gmachu jeszcze ukończył w 1909 roku, znany ze zdjęcia "Bielszczanin" Józef Korzeniowski. Ten sam, który za odmowę podpisania Deutsche Volksliste zapłacił swym życiem w dniu 14.03.1945 roku w KL Hersbruck...
Jeszcze o PIRR
Data: 2012-06-21 Autor: Andrzej001
Chyba warto uzupełnić, że chodzi o PIRR utworzony przed wojną w Warszawie, po wojnie przez chwilę kotwiczący w Łodzi. Następnie znalazł siedzibę w naszym mieście i tu dopadł go stalinizm. Gdyby dzisiaj w B-B miała siedzibę instytucja takiej krajowej rangi... A piszę to jako posiadacz świadectwa ukończenia "siódemki" w 1969 r.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Gmach szkół średnich i wydziałowych bielsko, stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.123 s