Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Jeszcze raz zagadka...

Jeszcze raz zagadka...

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: mors1, Dodano: 2013-08-31 22:48:40
Rok zrobienia zdjęcia: 1930-1939
Kategoria: Portrety mieszkańców, Fabryki i Firmy, Cygański Las i okolice,
Jeszcze jedno zadanie dla pasjonatów historycznej motoryzacji. Co to za auto? Jednak nie tyle interesuje mnie marka, co tablica rejestracyjna oraz fakt, ze kierownica jest z prawej. Jak to było z przedwojennymi autami w tym aspekcie? Na tylnym siedzeniu - jakiś pies chyba. Facet przy samochodzie to Eduard Karl Zipser, ostatni z Rodu mikuszowickich fabrykantów tkanin. W 1945, w obliczu nadchodzącej nawały sowieckich armii, wyjeżdża do Austrii, a w kilka lat później do Brazylii, gdzie mieszkała jego matka. (Fotografia ze zbiorów rodziny Zipserów z Brazylii, którym dziękuję pięknie).

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: mors1 Dodano: 2013-09-03
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1930-1939
 Dzięki, WH20071 To bez wątpienia Lancia Aprilia. Trzeba przyznać, ze zdolności poszukiwawcze i znajomość rzeczy, to cechy, które charakteryzują obserwatorów Beskidii. Jesteście wspaniali.
bladzmiana

Komentarze

.
Data: 2013-09-01 Autor: Tygiel
Nie jetem znawcą motoryzacji, ale kto wie. Na ziemiach Austro-Węgier, a więc również w Bielsku i Białej , obowiązywał ruch lewostronny. Może to pamiątka po tym porządku, a może wówczas nie dbano aż tak, o pozycję kierowcy w samochodzie?
Samochód
Data: 2013-09-02 Autor: nie zarejestrowany ~WH2007
Wydaje mi się, że ten samochód to Lancia Aprilia produkowana w latach 1937-1949.
Cześć, Tygiel...
Data: 2013-09-03 Autor: mors1
... poczytałem o tym ruchu lewostronnym. Masz rację. W Cesarstwie obowiązywał ruch lewostronny. Jednak z racji rodowodu zdjęcia, już za wolnej Polski przepisy dotyczące położenia kierownicy nie były jeszcze skodyfikowane. Działało to bardziej siłą rozpędu i przyzwyczajenia, dokąd ustawodawcy nie zaczęli gmerać w tym, i ustalać nowe reguły. Jednym z ostatnich śladów w temacie ruchu lewostronnego była zmiana (sic) na mijankach i końcowych stacjach linii tramwajowej Jedynki!
prośba
Data: 2014-02-26 Autor: nie zarejestrowany ~BSP
Bardzo prosimy o przesłanie wyraźnej fotografii pana Zipsera na adres mailowy szkoły. Poszukujemy fotografie wszystkich dyrektorów naszej placówki. Za pomoc dziękujemy.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Zipser Mikuszowice, fabryka Bielsko-Biała, stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.049 s