Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Pomnik Lutra - Plac Lutra w Bielsku

Pomnik Lutra - Plac Lutra w Bielsku

Rodzaj: Pocztówka, Autor: beskidia, Dodano: 2008-07-26
Rok wydania pocztówki: 1901
Kategoria: Litografie, Bielski Syjon, Place i pomniki,

Niezwykle rzadka stara pocztówka przedstawiająca jedyny do dziś pomnik Marcina Lutra, który znajduje się w tzw. Bielskim Syjonie - na placu również pod jego nazwą.

de Luther
1901 Eine seltene Ansichtskarte mit dem einzigen Denkmal von Martin Luther in Polen auf dem Plac Marcina Lutra in Bielitz.
bladzmiana

Komentarze

Plac Marcina Lutra
Data: 2014-03-04 Autor: maria waleria
Plac ten nazywał się od początku Placem Kościelnym (Kirchplatz). W 1929 roku zmieniono w Polsce nazwy ulic na polskie i nazwa ta pozostała. Dopiero po wojnie, 17 lutego 1951 roku uchwałą "O zmianie nazw ulic połączonego miasta" Bielska i Białej Krakowskiej usunięto w obu miastach wszystkie historyczne nazwy ulic powołując w większości na patronów bohaterów radzieckiego i polskiego socjalizmu. Przy tej okazji Plac Kościelny zamieniono na Plac Ks. Piotra Ściegiennego, chyba Luteranom na złość... Dopiero w wyniku przemian politycznych 1989 roku powołano Zespół Roboczy Nazewnictwa Ulic, Placów i Osiedli, który spowodował przemianowanie wielu naszych ulic, w tym i Plac Ks. Ściegiennego na Plac Marcina Lutra.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
stara pocztówka, pomnik Marcina Lutra, Bielsko - Biała, bielski syjon stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.067 s