Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Nieznany przystanek komunikacji miejskiej? zamiejskiej?; status quo ante

Nieznany przystanek komunikacji miejskiej? zamiejskiej?; status quo ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2014-11-06 07:30:55
Rok zrobienia zdjęcia: 1963
Kategoria: Portrety mieszkańców, Wspomnienie PRL-u, Architektura,
Gdzie to może być – Miły Pasjonacie „Beskidii”? Krajobraz charakterystyczny dla naszego Dwumiasta, jakby skwerek – rachityczne drzewo i za krawężnikiem rabatka z kwiatami, gablota z programem trzech kin: w „Wandzie” przebój wg Hemingwaya „Pożegnanie z bronią” (z Rockiem Hudsonem, Jennifer Jones i nawet Vittorio de Sicą!), w „Apollo” puchy - premiera Petelskich „Czarne skrzydła”, szkoda tylko, że nie dowiemy się już, co grali w Kinie „Rialto”, na ławkach powojennego typu przesiadują ludzie – wśród nich znany nam już ze zdjęcia z latawcem w Aleksandrowicach Klemens, teraz już stateczny, bo 16-letni elegancki młodzieniec, obok niego siedzi trzyletni Tomeczek w beretce na jasnej główce, a obok stoi Alicja z naszą małą sąsiadką Małgosią. Może w rozwiązaniu zagadki pomocna będzie piętrowa, akurat odnawiana kamienica w tle? Miałaby się zaś zagadka okazać za trudna – zapraszam do następnego zdjęcia archiwalnego.

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-11-05
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
Być może dla rozwiązania zagadki pomocne okaże się to zdjęcie w zmienionym ujęciu, pokazujące poza wspomnianym piętrowym, przyległy okazały, przynajmniej dwupiętrowy budynek o wystroju secesyjnym z rzadko spotykanymi w B-B oknami o nadprożu w zarysie półkola na pierwszym piętrze. Widać teraz także stojący nieco dalej, z prawej typowy kiosk „Ruchu” oraz przebiegającą pod wspomnianymi kamienicami ulicę. Znaczniejsza liczba osób siedzących na ławce i stojących, jakby na coś czekających – wskazuje, że chodzić może o środek komunikacji (tramwaj, autobus, taksówka!), a ośrodkiem ich zainteresowania wydaje się być osoba młodego fotografa!

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: korzeniowski Dodano: 2014-11-06
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2011
 To samo  2011 r.

fot. alfred korzeniowski, Bornheim

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-11-06
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
Tak to teraz wygląda, po ponad półwieczu, skwerek pochłonął parking – na zdjęciu niewidoczny, przystanku żadnego tu już nie ma – tramwajowy zniknął wraz ze zlikwidowaną w 1971 roku linią Nr 1, a autobusowy w kierunku Dworca przeniesiony został na początkowy odcinek ulicy Partyzantów. Secesyjna kamienica (Nr 12) okazała się być aż trzypiętrowa i do tego narożna, podobnie jak sąsiednia piętrowa (Nr 11) niemiłosiernie okopcona w wyniku wzmożonego ruchu samochodowego, a ogromny tabloid reklamy samochodu „infiniti Q50 2.0 Turbo” (cena – drobiażdżek: 151 500.-!) nie był niestety w stanie ukryć zwyczajowych w naszym mieście ubytków tynku. Oszklone drzwi wejściowe w narożniku pod secesyjnym wykuszem – prowadziły przed wojną do pierwszego w Bielsku Konsumu Robotniczego, którego członkowie mieli znaczne zniżki na zakup sprzedawanych tam towarów spożywczych; współorganizatorem był, podobnie jak Domu Robotniczego na Placu Blichowem … nasz Dziadek Józef.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2014-11-06
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2014
Głowa do góry: dla każdego coś się znajdzie, nie musi być zaraz nówka „Q50 Turbo”, może też być coś z drugiej ręki, tak jak te, pędzące przez Plac Żwirki i Wigury w kierunku południowym limuzyny!
bladzmiana

Komentarze

zagadka
Data: 2014-11-06 Autor: nie zarejestrowany ~Henryk
Mnie to wygląda na Plac Żyrki i Wigóry
Żwirki i Wigury
Data: 2014-11-06 Autor: Andrzej001
Henryk ma rację (choć nie ortograficzną...), to Pl. Żwirki i Wigury, jego południowa pierzeja, pomiędzy ulicami Partyzantów i Przekop.
Żwirki i Wigury
Data: 2014-11-06 Autor: Tygiel
Niezawodne google street potwierdza słowa pana Andrzeja. Mam tylko pretensje, że za szybko panowie Henryk i Andrzej działacie. Ja piję kawę dopiero po 9 rano :)
poprawka
Data: 2014-11-06 Autor: nie zarejestrowany ~Henryk
Przepraszam za błędy w obu nazwiskach i dziękuję za oczywistą poprawkę
"Zagadka"
Data: 2014-11-06 Autor: KLK
Aleście niesamowicie dobrzy są - Panowie: "Henryk", "Andrzej001", "Tygiel", no i Ty "korzeniowski"! Mnie rozszyfrowanie tej zagadki kosztowało miesiące, zanim przez przypadek wpadłem na to, dzięki zdjęciu w jednym ze wspaniałych albumów Państwa Ćwikowskich i Brody! Congratulation!
Z tej gabloty...
Data: 2014-11-08 Autor: mors1
... właśnie w 1963 dowiedziałem się, że można było wtedy obejrzeć "Ptaki" i "Harakiri". Do dziś lubię te filmy.
"Z tej gabloty..."
Data: 2014-11-09 Autor: KLK
Hallo "mors1", "Ptaki" mnie trochę denerwowały, bo przypomniały mi sytuację z Ottowaldu (Ugory!), kiedy wiosennego, parnego dnia zaatakowały mnie (samotnego!) jakieś niewielkie ptaszyska: nurkowały na jakieś pół metra od mojej głowy z głośnym wizgiem! Pewnie zanadto się zbliżyłem do gniazda z pisklętami, może to były nawet skowronki? Japońskie filmy uwielbiałem wszystkie jakie u nas pokazano, najbardziej najdłuższy i nużący co mniej wytrwałych: "Kwaidan" czyli "opowieści niesamowite", ale i "Rashomon" i wspaniały "7 Wspaniałych"! To były czasy, kiedy filmy zachodnie (i japońskie!) robiły wrażenie...
Kino "Krokus"...
Data: 2014-12-21 Autor: KLK
Z "refleksem szachisty" zauważyłem, że aby załapać się na "Pożegnanie z bronią" nie potrzeba było wydawać krocie w "Wandzie", ale parę złotych (+ na tramwaj!) w "Krokusie" u byłego Gensera - ostatni przystanek przed "Cygańskim Lasem" Naonczas obowiązywała oczywiście słuszniejsza nazwa: "Park Ludowy"! Znawcy (m. innymi my oboje z Alicją!) kupowaliśmy miejsca w ostatnim rzędzie II. miejsc, co pozwalało na dodatkową paruzłotową oszczędność! Przebijał nas nasz ulubiony stały Bywalec, starszawy, łysawy pan z szachownicą pod pachą, który nieodmiennie siadał w 1. rzędzie przed samym ekranem - co pozwalało mu w co lepszych fragmentach filmu (zazwyczaj amerykańskiego!) odwracać się twarzą do publiczności i wskazywać ręką na ekran: "Popatrzcie tylko!" Wspaniały Człowiek, wielki, niezapomniany koneser kinowy, wspominam Go ze wzruszeniem...

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Nieznany przystanek komunikacji miejskiej? zamiejskiej? stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.041 s