Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Ks. proboszcz Jan Jeżowicz

Ks. proboszcz Jan Jeżowicz

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: Tygiel, Dodano: 2016-01-28 20:22:04
Rok zrobienia zdjęcia: 1960-1969
Kategoria: Portrety mieszkańców, Kościoły, Dzielnice,
 Ks. proboszcz Jan Jeżowicz.  Pierwszy proboszcz powstałej po wojnie parafii św. Franciszka w Wapienicy i główny inicjator rozbudowy dotychczasowej kaplicy. Dziś spoczywa na cmentarzu swojej dawnej parafii.

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: Tygiel Dodano: 2016-01-28
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015
 

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: kajo47 Dodano: 2020-12-11
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): ok. 1949
 W czasach wczesnego stalinizmu prowadził lekcje religii w Technikum Handlowym przy ul. Pawła Findera (obecnie Liceum Kopernika ul. Listopadowa). 

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: kajo47 Dodano: 2020-12-11
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1950-1959
 
bladzmiana

Komentarze

Ks. Proboszcz..."
Data: 2016-01-29 Autor: KLK
Musiał to być właśnie On - na niedzielnej maszy szkolnej o godz. 09.00 w latach pięćdziesiatych, kiedy utartym zwyczajem Administrator Św. Trójcy - ks. Józef Skudrzyk użczył Mu ambony do wygłoszenia supliki do Bielszczan o datki na budowę koscioła w Wapienicy! Zapamiętałem Go jako starszego już, dosyć zażywnego pana obdarzonego tubalnym głosem; mimo biedy - i uczniowie, i dorośli nie poskapili datków. To zdziwiające, ile takim wspólnym wysiłkiem ubogiego społeczeństwa powstało po wojnie kościołów w B-B i okolicy, chyba na złość komunie! Pozdrawiam Cię "Tyiel" serdecznie - KLK
.....
Data: 2016-01-30 Autor: Tygiel
Masz rację Konradzie. Mówiąc nieco brzydko, w kupie tkwi siła. Ale nie tyle w bezładnej masie, co świadomym społeczeństwie. Na pewno takimi zbiórkami na kościół ludzie mogli pokazać ówczesnej władzy gdzie babcia koszyk nosiła. I pomyśleć, że były to lata stalinizmu. Dziś jednak trochę brak nam tej solidarności. Tej zwykłej przez małe s, ale dużej duchem. Chciałbym żeby to się wróciło.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Wapienica, parafia św. Franciszka. stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.631 s