Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Drzwi do Bielskiej Synagogi

Drzwi do Bielskiej Synagogi

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: PP, Dodano: 2016-02-18 20:11:07
Rok zrobienia zdjęcia: 1930-1939
Kategoria: Bielski Syjon, Synagogi,
Drzwi do jednej z wielu bóżnic które znajdowały się w Bielsku przed II wojną światową. Bóżnica znajdowała się na drugim piętrze  jednej z kamienic na obecnej ulicy Cechowej.W latach dziewięćdziesiątych zeszłego wieku kamienica została sprzedana przez moją rodzinę, a różne rzeczy z jej strychu trafiły na mój strych.W końcu i u mnie robię porządki i pomyślałem aby przekazać te drzwi jako pamiątkę dawnych lat. Historię opowiedziałem Panu Proszykowi który skierował mnie do Gminy Żydowskiej w Bielsku-Białej. Niestety Gmina Żydowska jak i  Konserwator Zabytków w Bielsku-Białej nie są zainteresowani tą pamiątką.Dlatego w najbliższym czasie drzwi trafią na złom (ok 40 kg) chyba że ktoś ma inny pomysł ?
 
bladzmiana

Komentarze

Skup złomu.
Data: 2016-02-19 Autor: nie zarejestrowany ~vanczyz
,,Niestety Gmina Żydowska jak i Konserwator Zabytków w Bielsku-Białej nie są zainteresowani tą pamiątką. Dlatego w najbliższym czasie drzwi trafią na złom''. Czy tylko mi wydaję się taki scenariusz skandaliczny? PS. Nieraz widziałem piękne rzeźbione drzwi w rozpadających się ruderach przeznaczonych do rozbiórki. I choć ich wartość nie musiała być tak duża jak tych tutaj na zdjęciu to ja bym bardzo chciał by konserwator zajmował się ratowaniem takich detali, które możnaby przecież wykorzystać w różnych innych obiektach i w przypadku innych remontów np. nowe drzwi na niedawno odnowionej kamienicy na ul. Zamkowej - o ileż lepiej by wyglądały tam oryginalne drzwi z XIX wieku zdobne umiejętnosciami dawnych mistrzów snycerki?
Drzwi
Data: 2016-02-19 Autor: nie zarejestrowany ~Artur Berdarich
Bardzo Pana PP proszę. Tylko nie na złom. Jeżeli ani Gmina Żydowska , ani konserwaror zabytków nie są zainteresowani to może... Muzeum Historyczne na Zamku. Zanoszę od lat różne bielitzeria do Muzeum, można zgłosić się do Pani dyrektor Purzyckiej. Wszystko mi tam przyjeli. A jak przyjmą, to w bonusie ode mnie otrzymają oryginalny kapelusz od Danielczyka z lat trzydziestych. Może trafiłoby te drzwi do Muzeum Techniki, tam wiedzą jak i co restaurować. A jak nikt nie będzie tym zainteresowany, to nie wiem jak, ale sam te drzwi od Pana odkupię i przetargam do swojego domu.Przewiduję kłopoty z hrabiną , ale co tam. Tylko nie złom...Pozdrawiam.
Drzwi
Data: 2016-02-19 Autor: nie zarejestrowany ~Jacek proszyk
Przed chwilą dzwoniłem do Gminy Żydowskiej, nic nie wiedzą o tych drzwiach , oczywiście że są zainteresowani. To nieprawda co jest napisane wyżej. Proszę osobę która dysponuje tymi drzwiami o tel do mnie 667542255
Drzwi
Data: 2016-02-20 Autor: nie zarejestrowany ~Dorota Wiewióra
Czy autor tekstu kontaktował się oby na pewno z Gminą Żydowską w BB ? Informuję, że jesteśmy jak najbardziej zainteresowani. Proszę tylko o kontakt przez Pana Jacka Proszyka gdzie i kiedy można te drzwi odebrać.
prosimy PP o odpowiedź
Data: 2016-02-21 Autor: nie zarejestrowany ~varius
Drogi PP prosimy o ustosunkowanie się do kwestii drzwi! Czy skontaktował się Pan z Jackiem Proszykiem lub Gminą Żydowską?
drzwi
Data: 2016-02-22 Autor: nie zarejestrowany ~PP
Z Gminą kontaktowałem się półtorej roku temu, telefonicznie z Panią Wiewióra.Prosiła o przesłanie zdjęć w/w drzwi. Wysłałem na podany e-mail trzy fotografie i na tym temat się zakończył. Mam nadzieje że teraz zamkniemy sprawę.
drzwi ciąg dalszy
Data: 2016-02-22 Autor: nie zarejestrowany ~jacekproszyk
Drogi PP - nie wiem kim jestes i nie znam Twojego numeru tel. Uprzejmie proszę o tel do mnie, który wpisuje tu publicznie 667542255, jak widzisz z zapisu wyżej Gmina Żydowska jest zainteresowana drzwiami. Zatem cierpliwie czekam na tel. A dlaczego nie odpisali na email? Nie wiem, bo nie mam dostępu do ich skrzynki. Może nie doszło a może poszło do spamu, nie wiem. Czekam i pozdrawiam
Drzwi
Data: 2016-02-23 Autor: nie zarejestrowany ~Artur Berdarich
Cieszę się, że Pan PP i Gmina są na dobrej drodze do uratowania bielskiej pamiątki. Trzymam za Państwa kciuki!
drzwi
Data: 2016-02-29 Autor: nie zarejestrowany ~g...
Jak się zaczęło temat to wypada zakończyć. A więc jak zakończyła się "operacja DRZWI" ??? Do odpowiedzi wzywam pana PP lub panią Wiewióra !
temat drzwi zakończony
Data: 2016-03-01 Autor: nie zarejestrowany ~PP
Temat drzwi zakończył się dopiero dzisiaj, po wcześniejszych rozmowach i ustaleniach odwiozłem je na cmentarz żydowski przy ulicy Cieszyńskiej.Mam nadzieje że miejsce na tą pamiątkę odpowiednie, jak i również mam nadzieje zobaczyć w przyszłości drzwi po odrestaurowaniu. Dziękuję wszystkim za posty i pomoc.
drzwi
Data: 2016-03-02 Autor: nie zarejestrowany ~g...
super! przepraszam za "ostre ponaglenie". Ktoś, myślę, osobiście odpowiada teraz za ten historyczny artefakt...1500

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
cechowa,syjon,bóżnica stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.094 s