Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Most nad Olza z tramwajem

Most nad Olza z tramwajem

Rodzaj: Pocztówka, Autor: enuajsi, Dodano: 2016-09-01 18:22:40
Rok wydania pocztówki: 1920-1929
Kategoria: Cieszyn,
 Widok na tramwaj na moscie nad Olza.

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Pocztówka Użytkownik: enuajsi Dodano: 2016-09-04
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1920-1929
 Nie moge stwierdzic z cala pewnoscia ale wydaje sie ze powiekszenie przedstawia scene rewizji na srodku mostu ktorej poddawani byli zarowno pasazerowie jak i sam wagon przy kazdorazowym przekroczeniu granicy po podziale miasta na polska i czeska czesc. W powiekszeniu widoczne sa otwarte drzwi wagonu, dama w kapeluszu wysiadajaca przednimi drzwiami a obok niej jegomosc w meloniku oraz grupka osob spogladajacych na rzeke. Nie jest to przystanek tramwajowy bo takie znajdowaly sie przed mostem zarowno po polskiej jak i po czeskiej stronie. Jesli rzeczywiscie rewizje mialy miejsce w tym miejscu w najrozniejszych warunkach pogodowych w tramwaju ktory przekraczal most co 15 minut to nie dziwie sie ze postanowiono zawiesic komunikacje tramwajowa. Dzisiaj kiedy ruch graniczny moze odbywac sie bez przeszkod tramwaje moga powrocic do Cieszyna i dodac temu miastu jeszcze wiecej uroku. 

Rodzaj: Pocztówka Użytkownik: enuajsi Dodano: 2016-09-05
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1921
 Wlasnie kierujac sie data 1921 podana na rewersie widokowki jak rowniez napisem w lewym gornym rogu na awersie Poln. Teschen bo przeciez nie bylo Polskiego Cieszyna przed powstaniem Polski pomyslalem ze moglo to byc miesjce rewizji jakkolwiek sa to tylko przypuszczenia. 

Rodzaj: Pocztówka Użytkownik: sentyment Dodano: 2016-09-06
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1920-1929
 Po podziale.
bladzmiana

Komentarze

Tesinka
Data: 2016-09-01 Autor: nie zarejestrowany ~mkgrajek
"Tramvaj by jezdila pres reku nahoru slunce by zvedalo hranicni zavoru" - Jaromir Nohavica
Bardzo na miejscu piosenka:)
Data: 2016-09-04 Autor: nie zarejestrowany ~enuajsi
Nie znalem ani tej piosenki ani tworczosci tego artysty - bardzo dziekuje za link:) https://www.youtube.com/watch?v=Et-NNvPXFkY
Kontrola graniczna
Data: 2016-09-05 Autor: sentyment
Jest mało prawdopodobne aby była to kontrola graniczna. Pocztówka jest datowana na 1915r. Podziału miasta dokonano w 1920r. Tramwaj kursował do 2 kwietnia 1921 r. Z powodu uciążliwych kontroli przerwano kursy.
Ballada
Data: 2016-09-05 Autor: Jurko
Piękna polska wersja tejże ballady https://www.youtube.com/watch?v=NPHXrudrXyA
Do enuajsi
Data: 2016-09-06 Autor: sentyment
Na stronie: tramwaje muzeumcieszyn pl, Pańska pocztówka jest datowana na 1915r. Jest to to samo ujęcie. W lewym górnym rogu jest napis Teschen. Czyli Pańska pocztówka jest wznowieniem druku tego ujęcia. Na stronie muzeum jest między innymi zdjęcie mostu już jako granicznego. Proszę zauważyć że na przyczółkach mostu z obu stron są wybudowane wartownie służb granicznych. Tak więc kontrola graniczna odbywała się przed mostem. A ballada piękna! Pozdrawiam.
Kontrola graniczna - wersja prawdziwa
Data: 2016-09-07 Autor: nie zarejestrowany ~enuajsi
Witaj sentyment, takiego konca naszej wymiany moglem sie spodziewac bo znany byl mi ze strony internetowej o cieszynskich tramwajach obraz na most z czeskiej strony z wartowniami lecz troche wbrew logice mialem nadzieje ze moze zanim postawiono budki wartownicze kontrole odbywaly sie na srodku mostu. Watpliwosci do konca rozwiala informacja o dacie pochodzenia pocztowki. Dziekuje za zamieszczenie tego najbardziej chyba uroczego zdjecia cieszynskiego tramwaju.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Tramwaj stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.054 s