Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Wapienica XII, sklep przy ul. Zapora Nr 52; status quo ante i post ante

Wapienica XII, sklep przy ul. Zapora Nr 52; status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2016-09-12 22:23:41
Rok zrobienia zdjęcia: 1974
Kategoria: Dzielnice, Architektura, Wspomnienie PRL-u,
Ten sklep spożywczy w ładnym budynku z dachem mansardowym, to prawdziwa w górnej części Wapienicy instytucja – do dziś dnia! Cóż byśmy poczęli bez niego w epoce bezsamochodowej, a nawet przedautobusowej jeszcze, chcąc kupić choćby tylko chleba i nabiału, kiedy biwakowaliśmy obok p.p. Gąsiorków nad Wapieniczanką? Ano, z ciężkim plecakiem „piechty” od Cieszyńskiej, czasami nawet autobusem z Bielska! Był co prawda w żywopłocie za „Klimczokówką” kiosk spożywczy – ale tylko ze słodyczami, lemoniadą i oczywiście piwem, słaba pociecha dla biwakowiczów... Stąd ta nasza wysoka ocena tego sklepu, jak to sklepy wiejskie – też w miarę dobrze zaopatrzonego. No i niedaleko mieliśmy stąd do naszego namiotu ukrytego w idyllicznym lasku za bujnymi krzewami porastającymi wysoki brzeg Wapieniczanki: sielską uliczką Kopytko wijącą się pomiedzy Nadleśnictwem i byłym domem wypoczynkowym AFA i dalej za gospodarstwem Państwa Gąsiorków; przypominająca tu raczej leśną dróżkę uliczka zawraca w kierunku zachodnim i obchodząc typową wiejską chatę Pani Król, łączy się ponownie z ulicą Zapora – gdzieś w połowie pomiędzy naszym sklepem i Klimczokówką, tak więc faktycznie wszędzie mieliśmy blisko… Ech – te słodkie lata gierkowskie: łza się w oku kręci!

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2016-09-12
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2016
No i co Państwo powiedzą na to zdjęcie wykonane czterdzieści sześć lat później: przecięż – poza gotowym już trotuarem z lewej i w robocie z prawej – nic się tu na ulicy Zapora nie zmieniło, sklep jak stał, tak stoi! Oczywiście – nie dotyczy to nas samych, którzy wyrośliśmy i … a jakże, wypięknieliśmy, nie wpominając już o furach przed sklepem… Pomiędzy Tomaszem i Alicją młodsza córka Usi (na obu zdjęciach na 1. planie!) Wikunia, z Asią i Mają; to Alicji i moje prawnuczki!

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2016-09-12
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2016
Nie udało mi się we wrześniu 2016 wykonać zdjęcia ukończonego już fragmentu Wapienicy u zbiegu ulic Zapora i Kopytko: mimo upływu ponad dwóch miesięcy, roboty w tym akurat miejscu i niżej – aż po skrzyżowanie z ulicą Jaworzańską trwają nadal, zanosi się na to, że będzie tu eleganciej aniżeli w śródmieściu B-B!
bladzmiana

Komentarze

pieknie!
Data: 2016-11-06 Autor: pompon
Mozna az poczuc powrot do przeszlosci..duzy szacunek ..swietna fota chapeau bas

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Wapienica, sklep przy ul. Zapora 52 stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.125 s