Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Wzgórze Stefanii (Stephanie-Höhe) na Kamienistej; status quo ante 1

Wzgórze Stefanii (Stephanie-Höhe) na Kamienistej; status quo ante 1

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2016-11-23 19:41:35
Rok zrobienia zdjęcia: 1915
Kategoria: Cygański Las i okolice, Góry w mieście, Stefanka - Kozia Góra,
No dobrze, dobrze KLK: ale gdzie w ogóle jest to, o czym piszesz, gdzie w tym naszym, przecież tak dobrze znanym i opisanym w przewodnikach Beskidzie Domowym, szukać jakichś znanych może co najwyżej garstce wtajemniczonych, punktów topograficznych i jaki tego sens? Ano, sens zawiera się w dążeniu do doskonałości poznawczej, aby nie dać sie zaskoczyć tak jak było ze mną, kiedy w świetnym albumie Piotra Keniga i Wojciecha Kominiaka: „B-B i okolice na dawnej pocztówce” na str.140 ze skrzyżowaniem Olszówki i Grzybowej, w opisie znalazłem treść: „…rozległa panorama Pogórza Śląskiego roztacza się z liczącego 566 m Wzgórza Stefanii (Stephanie-Höhe), widocznego na prawo od willi „Anna”… Ale widoczny na ilustracji fragmencik zbocza, to Kamienista (Steinberg!) – na której nie uświadczysz ani jednego szlaku turystycznego – co najwyżej jakieś nieoznakowane dróżki leśne, a na mapach i planach B-B nie zaznaczono tam jakichkolwiek punktów topograficznych!

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2016-11-23
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): ~1890
Nie znajdujemy we współczesnych źródłach pisanych i ikonografii, to może w bibliografii historycznej? Tak jak poprzednio p.p. Kenig i Kominiak, tak i tym razem z pomocą przychodzą nam następni wydawcy współcześni: Monika Ćwikowska-Broda i Wiesław Ćwikowski: „B-B i okolice, historia pocztówką pisana”, którzy na wewnętrznej obwolucie drugiego tomu swego cudnego albumu prezentują stareńkie mapy i plany Miasta, a tam na nieodatowanej niestety (może 1890?) mapce oznakowanych szlaków okolic B-B, m. innymi zaznaczony jest rdzawym kolorem szlak turystyczny wiodący od Friedrichsruhe (czyli Ustronia Fryderyka u końca Alei Brzozowej!) do Stephanihöhe 566 m! Szlak który kiedyś musiał być lubiany i wielce uczęszczany – skoro wcześniej takie o nim superlatywy, a z którego dzisiaj nie pozostało najmniejszego nawet śladu na wiodącym trudno dostępnymi, błotnistymi holwegami, domniemanym dawnym przebiegu…

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2016-11-23
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1930
Fakt braku już w okresie międzywojennym przebiegającego w pobliżu Wzniesienia Stefanii szlaku turystycznego, znajduje potwierdzenie na planie: „Cygański Las i bielskie góry domowe ok. 1930 roku”, zamieszczonym na str. 96 kompendium wiedzy o Kamienicy i Olszówce Górnej Aloisa Kremsy: „Kamienica − niemiecka wieś wyspy językowej Bielsko-Biała u podnóża Beskidu Śląskiego” (w przekładzie z języka niemieckiego). Znajdujemy tam na północnym zboczu masywu Koziej Góry topograficzny punkt widokowy Nr 11 „Stefanienwarte”, z uwagą: „całkowicie zapuszczony wzgl. zniszczony”. Ale dlaczego „Stefanienwarte” – a nie „Stefaniehöhe“? A więc „Czatownia wzgl. Strażnica Stefanii”, a nie „Wzniesienie Stefanii”? Z tym pytaniem przyjdzie się nam jeszcze zmierzyć. Bo jeśli chodzi o wyróżnione imię Stefanii – znajdujemy logiczne wyjaśnienie w dociekliwej pracy bielskiego historyka młodego pokolenia Jakuba Krajewskiego „Spacerem po Cygańskim Lesie” na str. 39: to od Stefanii Klotyldy Koburg, żony Arcyksięcia Rudolfa − następcy Miłościwie nam panującego Cesarza Franza Josefa. Mogło tak być, wyszła bowiem za Rudolfa (nieszczęśliwie!) w 1891 roku… Wracając zaś do dziełka Pana Jakuba: zaproponował w nim − optymalny moim skromnym zdaniem polski odpowiednik dla określenia beskidzkich punktów topograficznych zakończonych: „…ruhe” – np. „Friedrichsruhe” i od tej chwili − zamiast „Odpoczynek Fryderyka” lub niewiele tylko lepsze „Zacisze lub Wytchnienie Fryderyka”, będzie u mnie „Ustronie Fryderyka”!

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2016-11-23
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1930

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2016-11-23
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1998
Najdokładniejsze współczesne, ogólnie dostępne przedstawienie przedmiotu naszych dociekań znajdujemy na planie miasta Bielsko-Biała z 1998 roku w skali 1:17000 P.P. Wydawnictw Kartograficznych im. T. Romera SA; dobrym także dla tego, że posiada poziomnice co 20 metrów! No i spójrz: kulminacja Kamienistej łagodnieje gdzieś powyżej wysokości 600 m, tak więc punkt 566 m „Wzniesienia Stefanii” znajdywać się musi niżej, na stromszej części stoku – do którego przecież nazwa „Wzniesienie” nie za bardzo przystaje! Przypomnijmy sobie jeszcze z naszej „Beskidii” zdjęcia archiwalne Kamienistej i drzeworyt Marii Piesch, na których jej północne zbocze jest jednym wielkim gołoborzem, warunkującym wgląd w tę urzekającą panoramę Pogórza Śląskiego, o jakiej wcześniej była mowa! Wydawałoby się więc, że sprawa ustalenia właściwego punktu topograficznego, to kwestia znalezienia przebiegu dawnego szlaku turystycznego gdzieś wokół poziomnicy 566 metrów; tyle że w trudnym leśnym terenie, bez GPS i Google Earth nie sposób się będzie obejść…

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: wojtekw Dodano: 2016-11-23
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 1990-1999
Ten sam obszar na mapie w skali 1:15.000, poziomice co 5 m.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: bartekkaszuba Dodano: 2023-05-22
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2023
 W opisywanym obszarze ten niewielki steinbroch, poniżej wypłaszczenie, rzeczywiście bardzo ładne miejsce. W pobliżu paśnik i bardzo stare modrzewie. Zapewne kiedyś, gdy stok nie był tak zarośnięty musiał być stamtąd piękny widok.
bladzmiana

Komentarze

"wojtekw"
Data: 2016-11-23 Autor: KLK
No i co najistotniejsze: zaznaczony został na tej mapie punkt topograficzny "Czatowni"i zejście do Ustronia Fryderyka! Wielkie dzięki - KLK
"bartekkaszuba"
Data: 2023-05-28 Autor: KLK
Witaj Bartku, nie dziwię się, że jesteś pod wrażeniem tego miejsca w masywie Koziej Góry! Leśniczy Kalata nazwał to mniejsce "kamieniołomem", Ty - "steinbrochem", bo tak to niby tu wygląda, ale ... co tam właściwie eksploatowano? Piaskowiec i zlepieńce - dobre byłyby i opłacalne, gdyby tam na tym Wzniesieniu Stefanii miano zbudować coś trwałego, np. schronisko! Przecież ciosy kamienne nie zwożono stamtąd do dolin, brak jakichkolwiek śladów odpowiedniej drogi - ino tych sześć kopców kamiennych wokół i wielkie usypisko średniej wielkości kamieni na północnym stoku... Może tam czegoś szukano - jakiejś rudy czy cennych minerałów? Sprawa dotąd pozostaje otwarta... Pozdrawiam serdecznie.
Panorama
Data: 2023-06-01 Autor: nie zarejestrowany ~BW
Widoku nawet nie trzeba sobie wyobrażać bo jest takie piękne narzędzie, które generuje numeryczną panoramę z dowolnego punktu na mapie. https://www.udeuschle.de/panoramas/makepanoramas_en.htm
Kamieniołom
Data: 2023-07-17 Autor: bartekkaszuba
Niedawno przebiegałem tam ponownie i już widziałem, że leśnicy musieli zabrać się za wycinkę, jak na złość, gdzie nie znajdę jakiegoś dziewiczego miejsca, tam zaraz oni się pojawiają. Pozdrawiam Konradzie, miło Cię "słyszeć" tj. czytać. Dzięki ~BW, ciekawe narzędzie skorzystam nie raz.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Wzniesienie/Czatownie Stefanii na kamienistej stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.051 s