Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Wapienica

Wapienica

Rodzaj: Pocztówka, Autor: korzeniowski, Dodano: 2017-10-21 13:23:57
Rok wydania pocztówki: 1900-1909
Kategoria: Wapienica, Fabryki i Firmy,
Pozdrowienia z Wapienicy. 
Wyd. Robert Krischke, Bielsko

(z portalu aukcyjnego)
bladzmiana

Komentarze

Pytanie
Data: 2017-10-17 Autor: nie zarejestrowany ~BBK
Szanowny Panie Korzeniowski, Czytelnicy Beskidii, o ile, jak sie domyślam, na mniejszym zdjęciu znajduje się budynek tak zwanej "małej" AFY - widok w kierunku północnym, o tyle - co przedstawia większe zdjęcie? Jaki to rejon Wapienicy? Pozdrowienia!
Odp.
Data: 2017-10-17 Autor: mors1
To któraś z licznych fabryczek zlokalizowanych wzdłuż Wapieniczanki. Może Wytwórnia kos i pił Bartelmusa... Trudno powiedzieć.
Lokalizacja
Data: 2017-10-17 Autor: beskidia
Na większym zdjęciu to bez wątpienia fabryka sukna Ignacego Bauma przy obecnej ulicy Północnej. Do dnia dzisiejszego ostał się jedynie pierwszy z lewej budynek. Natomiast mniejsze zdjęcie jest zagadką, nie pewno to nie jest "mała Afa" - inny układ okien i inny kąt dachu. Nie mamy pewności czy to jest fabryczka a może zwykły dom, którego właściciel zamówił sobie pocztówkę u Roberka Krischke.
Warto pytać
Data: 2017-10-18 Autor: nie zarejestrowany ~BBK
Bardzo dziękuję. Przyznam, że odpowiedź Administratora odnośnie fabryki sukna wywołała efekt - przepraszam za wyrażenie - WOW! Zwłaszcza po spacerze i oglądzie wspomnianego budynku. Wszystko nabrało sensu i właściwego miejsca w przestrzeni. Fabryka stała zatem nad brzegiem Wapienicy, a autor zdjęcia, gdzieś w okolicach dzisiejszych torów kolejowych, po wschodniej stronie dzisiejszej (choć nieczynnej) stacji kolejowej. Niesamowite ujęcie, niesamowita przyjemność, niesamowite pustki. Pozdrowienia!

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Wapienica, stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.041 s