Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Koszary kawalerii

Koszary kawalerii

Rodzaj: Pocztówka, Autor: korzeniowski, Dodano: 2021-02-11 15:28:33
Rok wydania pocztówki: 1910-1919
Kategoria: Koszary, Militaria, Lipnik,
 Wilhelm Krischke:  Bielsko. Koszary kawalerii.  
 
Dominuje tu budynek główny - nr. IV.  W budynku po prawej stacjonował w okresie międzywojennym oddział konny bielskiej policji. Po lewej zaczątek ul. Kościuszki z jedynym domem narożnym w którym mieściła się restauracja Singera "Przy Koszarach Kawalerii".  Za koszarami kominy fabryczne, m. in. Strzygowskiego oraz Plutzara i Brülla. W głębi Brama Wilkowicka. U dołu fragmenty prawego brzegu Białki. Dominuje tu zieleń, był to później teren naszych młodzieńczych harców. Obecnie totalnie zabetonowany.
Zdjęcie wykonano zapewne z budynku fabrycznego Stosiusa.
 
zb.  alfred korzeniowski, Bornheim
bladzmiana

Komentarze

Koszary kawalerii
Data: 2018-12-31 Autor: kajo47
@ Korzeniowski: Czy teren, na którym usytuowano koszary kawalerii należał do Bielska? Jeśli tak, to ciekawe skąd się ta enklawa wzięła i w jakich granicach i w jakich latach?
Granica śląsko-galicyjska
Data: 2019-01-01 Autor: korzeniowski
Granica śląsko-galicyjska Przebieg tej granicy poza Białką na obszarze Leszczyn nie jest dokładnie wyjaśniony. Piotr Kenig w swej monografii o tych koszarach pisze o tym terenie: "... od niepamiętnych czasów należał do Bielska, stanowiąc swoistą śląską enklawę po "krakowskiej" stronie rzeki". Dodam, że Białka na tym płaskim obszarze często zmieniała swój bieg i być może, miała dawniej swoje koryto na linii ul. Leszczyńskiej. Walter Kuhn przypuszcza, iż jeszcze przed 1571 r. potok Straconka nie uchodził do Białej w obecnym miejscu, lecz biegł równolegle do niej (w przybliżeniu dzisiejszą ul. Leszczyńską) aż do okolicy dzisiejszego mostu przy Zakładach Tłuszczowych. (cyt. za Piotrem Kenigiem).

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
bielskie koszary kawalerii stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.099 s