Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Wapienica XV, rozlewisko rzeki z „Łąką Bulowskiego” w tle; status quo ante i post ante

Wapienica XV, rozlewisko rzeki z „Łąką Bulowskiego” w tle; status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2021-07-28 10:24:46
Rok zrobienia zdjęcia: 1974
Kategoria: Wapienica, Góry w mieście, Wspomnienie PRL-u,
 Mamy jesień 1974, a więc najlepsza pora palenia małych ognisk na kamieńcu rozlewiska popowodziowego Wapieniczanki, w tamtych siermiężnych czasach jednej z większych atrakcji naszych podmiejskich wypadów ze swoją młodzieżą… Zwykle zabierało się ze sobą do plecaka torbę ziemniaków do pieczenia – i ich aromat oraz odmuchiwanie nadpalonej, czasami jeszcze iskrzącej powłoki to była następna dotąd niezapomniana chwila… Myliłby się jednak Łaskawy Pasjonat Beskidii, myślący że tamtejsze wypady podmiejskie były wynalazkiem współczesnym – czy wręcz „socjalistycznym”, widoczny w głębi skraj polany nadrzecznej to skromna pozostałość tzw. „Łąki Bulowskiego” czyli znanej powszechnie w Wapienicy (Lobnitz) „Bulowskiwiese”, nadrzecznego łęgu własności gospodarza Bulowskiego, który chętnie udostępniał ją mieszczuchom na świąteczne pikniki przy roztomaitych zabawach, muzyce, tańcach i oczywiście piwie – jeśli już nie przy czymś mocniejszym! Opis takiego pikniku zawdzięczamy bielskiemu artyście-grafikowi (i leśnikowi!) Gottliebowi Konecnemu, podobnie jak ilustrowany opis „Restauracji u Doliny Luizy” (późniejsza Klimczokówka), kąpieliska „Diabelski Młyn” w Olszówce Górnej, Stawu Giebnera z łódkami pomiędzy dzisiejszymi ulicami Sikornik i Michałowicza i jeszcze wielu innych – od dawna zapomnianych stareńkich bielskich atrakcji… Na zdjęciu przy ognisku Usia (8) z Tomkiem (13), w głębi Ala z Grażynką  (4) zbierają drobne drewno.

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2021-07-28
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2021
Tak wygląda nadrzeczna pozostałość „Łąki Bulowskiego”, oczywiście drogi żadnej w tym miejscu nie było – skromna ścieżka wiejska wiła się tam gdzie teraz prowadzi uliczka Kopytko. „Łąka Bulowskiego” rozciągała się od murowanego piętrowego budynku tkalni „Lauterbach – Link” – późniejszego Ewangelickiego Ośrodka Wakacyjnego, obecnie estetycznie przysposobionego domu mieszkalnego p. Malarza – aż po potok Wapieniczanka i była okolona pięknym starodrzewem i krzewami. Tkalnia Lauterbach posiadała napęd wodny z młynówki poprowadzonej od małego zastawu na Wapieniczance powyżej; koło wodne zlikwidowane zostało dopiero na przełomie XIX i XX wieku! 

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2021-07-28
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2021
 Ten odcinek Wapieniczanki nie został dotąd uregulowany i przy większych opadach podcinane są wysokie brzegi i wyłaniają się kamieńce – jak widać na zdjęciu zrobionym vis-á-vis byłego domku p.p. Gąsiorków – obecnej hodowli pstrągów. Proszę mi wierzyć na słowo – że za moich młodych lat, ta okolica była istną idyllą, stąd między krzewami na wysokim brzegu nieraz biwakowaliśmy w namiocie i po kilka dni z Alicją i małym Tomkiem. W płytszych miejscach ciepła woda w sam raz dla kilkuletniego dziecka, na zakolu rzeki można było nawet popływać! Spokój, cisza, miłe bezpieczne sąsiedztwo p.p. Gąsiorków i mieszkańców „Afy”To se ne vrati – Pane Havranku!

 

bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Rozlewisko Wapieniczanki z b. Ląką Bulowskiego stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.05 s