Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Wielka Destrukcja XV ZDJĘCIE Nr 0021

Wielka Destrukcja XV ZDJĘCIE Nr 0021

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: Jack, Dodano: 2009-02-10
Rok zrobienia zdjęcia: 1974
Kategoria: Wspomnienie PRL-u, Zamek Sułkowskich, Wysoki Trotuar,

Widok w lecie 1974 r. spod Poczty na początek ul. Zamkowej w kierunku Placu Chrobrego po wyburzeniu bazaru handlowego GALLUX. Perspektywę ulicy zamyka budynek d. Komunalnej Kasy Oszczędności (ul. Kosmonautów 9 ), na prawo kamienice przy ul. Zamkowej nr 1 i nr 3. Po lewej widać gzyms kamiennej podmurówki tzw. Wysokiego trotuaru i wewnętrzne tynki tylnej ściany bazaru handlowego, która po oczyszczeniu piaskiem pod wysokim ciśnieniem (piaskowanie) ukaże się jako sto lat wcześniej wzniesiona muru oporowego na miejscu wcześniejszego średniowiecznego wewnętrznego muru obronnego Bielska z XIV-XV w.
I komu to przeszkadzało? Po prawej twarze Bielszczan , którzy na to wszystko patrzą.

Właścicielem zdjęć i praw autorskich jest Jacek Konieczko.

de Große Verwüstung

Die große Zerstörung des Schloßbasars 1974. Links war die mittelalterliche innere Wehrmauer von Bielitz, an deren Stelle vor 100 Jahren eine Stützmauer zum Schutze des Schlosses errichtet wurde. Die vielen Kritiken klagen über die Vernichtung alten Kulturgutes im Zentrum von Bielitz.

bladzmiana

Komentarze

smutne
Data: 2009-02-10 Autor: beskidia
Przerażający i smutny widok :( Jestem ciekaw czy jeszcze kiedyś władze miasta zdecydują się odbudować Wysoki Trotuar oraz stare kamienice wzdłuż ulicy Zamkowej. Oczywiście wiązałoby się to ze zrobieniem prawdopodobnie jeszcze jednej obwodnicy.
Wystawa
Data: 2009-02-10 Autor: nie zarejestrowany ~ck
Na początku miasto powinno Panu Konieczko zafundować wystawę z tymi zdjęciami na murach zamkowych tak żeby każdy zobaczył, potem...trzeba by dużo dobrej woli i jakiegoś lobby/stowarzyszenia. Na Zamkowej jest dużo wolnej przestrzeni, można by ją przehandlować za pomoc w odbudowie bazarów. W Niemczech już dawno by tak zrobiono (w Berlinie odbudowują trzy zamki, w Dreźnie całe centrum). U nas niestety pozostaje liczyć na cud. I jeszcze co do odbudowy- już była taka idea w pierwszej połowie lat 90-tych podczas kampanii wyborczej. Prezentowano nawet kolorową wizualkę (wciąż ją posiadam), niestery była to oczywiście tylko kiełbasa wyborcza.
Odbudowa
Data: 2009-02-10 Autor: nie zarejestrowany ~Artur Berdarich
Odbudowa w pierwotnej formie z racji szerokości jezdni z pewnością nie jest możliwa. Ale na tym co pozostało ( tak jak w widzianym tutaj projekcie) BYŁOBY WSPANIAŁE! Taki długi tunel z odtworzonymi oknami nad jezdnią byłby namiastką, ale jaką! A na dachu taras, latarnie... A taką wystawę na murach Panu Konieczce powinien wystawić UM i Zamek.
Wystawa
Data: 2009-02-11 Autor: Aga
Jestem pod wrażeniem zaprezentowanych przez Pana Konieczko zdjęć - to dobrze, że pomyślano wtedy o zarejestrowaniu tego smutnego wydarzenia. Pokazanie tych zdjęć na wystawie, zwłaszcza młodszym pokoleniom, to bardzo dobry pomysł, zwłaszcza w świetle coraz częściej ostatnimi czasy podejmowanych wyburzeń zabytkowych obiektów (często niestety przez niedopatrzenie - bo nie będę tego dosadniej określać - urzędników nie wpisanych w rejestr zabytków)- tak jak to miało miejsce chociażby w Cieszynie czy ostatnio w Cygańskim Lesie.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.125 s