Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Wapienica IX, ulica Zapora – pomiędzy Jaworzańską i Kopytkiem; status quo ante i post ante

Wapienica IX, ulica Zapora – pomiędzy Jaworzańską i Kopytkiem; status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2015-12-05 21:49:57
Rok zrobienia zdjęcia: 1974
Kategoria: Wapienica, Wspomnienie PRL-u, Architektura,
To początek naszego niedzielnego spaceru w Wapienicy; po opuszczeniu autobusu na przystanku przy łuku Jaworzańskiej, niespiesznie podążamy ulicą Zapora w kierunku Kopytka, mijając właśnie z prawej skupisko niedawno zbudowanych domów jednorodzinnych, dominującego wtedy typu „blockhaus”. Daleko jeszcze, bo kilkanaście lat, do nadejścia sławetnej epoki „gargameli” – nie wspominając już „rezydencji z katalogu MURATORa”, nie buduje się też już teraz przetrzebiona przez Hilarego Minca „prywatna inicjatywa”, lecz klasa średnia, zmuszona do tego koszmarną sytuacją mieszkaniową w naszym Dwumieście. Nie żeby w B-B niczego w tym czasie nie budowano: i owszem: powstało kilka tzw. osiedli robotniczych ZOR – tyle że nie dla Bielszczan, lecz głównie dla włościan z zalanych terenów Jeziora Goczałkowickiego i Żywieckiego oraz ostatnio kolosalne osiedla Złote Łany w Białej oraz w Bielsku: Piastowskie, Kopernika, Wojska Polskiego, Beskidzkie i Karpackie – dla ściągnietych z całej Polski pracowników nowych lub rozbudowywanych fabryk, zwłaszcza zaś tzw. „dziopakowców” dla Fabryki Samochodów Małolitrażowych. To wtedy nasze skromne, lecz zasobne Dwumiasto utraciło ostatecznie i zapewne bezpowrotnie, swoją schludność, czystość, porządek i ład przestrzenny… Z lewej strony dopiero co chyba wyasfaltowanej ulicy Zapora którą podążamy, niewidoczna jest zabudowa, choć wiemy – że właśnie tam, w pasie agrokultury przerośniętej jakby poprzecznymi językami starodrzewu – aż po lasek okalający Wapieniczankę, nadal z rzadka rozmieszczone są typowe gospodarstwa wiejskie i nadal sielsko tam jest, anielsko. Stąd tam właśnie poszukamy celu dla tej naszej wyprawy, a zaniepokojona jakby trochę Usia zda się nawoływać: „Nie marudźże – tato!”

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-12-05
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015
Po czterdziestu jeden latach, znowu późnojesiennego, chmurnego dnia, znaleźliśmy się w tym samym miejscu, dzięki czemu zidentyfikować możemy wreszcie naszą lokalizację. Po zachodniej stronie ulicy Zapora widzimy kolejno: seledynowy dwupiętrowy budynek Nr 28, wylot ulicy Agawy, dalej wysokoparterowy, jakby nadal nieukończony budynek Nr 30 i za nim piętrowy z nadbudowanym poddaszem mieszkalnym budynek Nr 32! Co ciekawe: tego wylotu Agawy na zdjęciu archiwalnym najzupełniej nie widać, zapewne odnoga tej ulicy wytyczona została później, dla potrzeb wyrosłej tam w międzyczasie gęsto, zabudowy jednorodzinnej.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-12-05
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015
Dla lepszej orientacji częściowo ukrytego za gęstym żywopłotem tujowym budynku Nr 28, jego ujęcie od strony furtki wejściowej: tak, to ten sam co na zdjęciu archiwalnym, tyle że znacznie wypiękniał!

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2015-12-05
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2015
To wykonane jeszcze latem zdjęcie, zamieszczam ze względu na jego nieco mocniejsze ku wschodowi ukierunkowanie, aby lepiej pokazać lewołukowy – tak jak na zdjęciu archiwalnym, przebieg ulicy Zapora. Widoczny tu także jest fragment gęstej teraz już dosyć, wschodniej zabudowy tej ulicy w tym miejscu.
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Wapienica - ulica Zapora pomiędzy Jaworzańską a Kopytkiem stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.038 s