Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Wapienica XIV, kąpiel i biwak w Dolinie Luizy; status quo ante i post ante

Wapienica XIV, kąpiel i biwak w Dolinie Luizy; status quo ante i post ante

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2016-12-04 14:06:17
Rok zrobienia zdjęcia: 1967
Kategoria: Dzielnice, Nad wodą, Wspomnienie PRL-u,
Nie tylko wilka ciągnie natura do lasu, bardziej jeszcze spragnionego „okoliczności przyrody” mieszczucha, o czym coraz częściej nachodzi nas myśl w miarę skracania się dnia i pogłębiania nieprzyjaznej ludziom starszym pory roku… A więc ponowny powrót do słodkich wspomnień młodości i uroków biwaku w Dolinie Luizy latem, tuż poniżej ujścia Potoku Żydowskiego do Wapieniczanki, na zbudowanym kilka lat wcześniej (tak, tak – przez władzę ludową lat sześćdziesiątych!), jakby wymarzonego dla dzieci, płytkiego zastawu, w zacisznym, mało komu znanym miejscu. Jest słoneczny, rześki poranek i choć jesteśmy już po śniadaniu, za wcześnie jeszcze na kąpiel, w dodatku jesteśmy pod wrażeniem przeżytego dopiero co szoku: wystarczyła chwila naszej nieuwagi, a niespełna dwuletnia Usia stoczyła się z kamiennego nabrzeża drugiego brzegu na drewniany podest poniżej – chwała Bogu bez tragicznych następstw… Stąd ta smutna minka Usi i markotność Tomka. A dzień później nastała deszczowa trzydniówka, która skróciła nasz biwak, a że wzburzone ulewami wody stopniowo, z roku na rok podmywały brzeg i za niedługo unicestwiły nasze miejsce biwakowe; nie było nam dokąd wracać i nigdy więcej nie rozbiliśmy w Wapienicy namiotu… A przecież kiedyś biwakowali tu nawet harcerze!

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2016-12-04
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2016
W swoich wpisach sprzed dwóch lat: Wapienica II i III, pokazałem co prawda dewastację siłami natury naszego pięknego zastawu, ale … może alarmistyczne wpisy skłoniły kompetentne czynniki do działań naprawczych? Spójrzmy zatem na stan rzeczy w lecie 2016: nieudaną próbę repliki zdjęcia archiwalnego wykonaną z miejsca zastępczego – wobec zabrania przez rzekę obustronnie całego nabrzeża, a także widok z miejsca na zachodnim, wysokim brzegu, skąd najlepiej zaobserwować rozmiar postępującej dewastacji… Wszystko tu widać – zatem wszelki komentarz zbędny! No, chyba że zwrócę uwagę na moment pozytywny: zauważyli Państwo, że w tym krajobrazie jak po jakimś kataklizmie, znaleźli się jednak młodzi ludzie spragnieni samotności w „okolicznościach przyrody” i przysiadli na obmurowaniu potoku powyżej byłego zastawu?

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2016-12-04
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2016
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Wapienica, biwak i kąpiel w Dolinie Luizy stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.039 s