Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Podróż w czasie > Powrót do pracy w Fabryce Śrub Bartelmußa (1929?); status quo ante i post ante 02

Powrót do pracy w Fabryce Śrub Bartelmußa (1929?); status quo ante i post ante 02

Rodzaj: Zdjęcie, Autor: KLK, Dodano: 2022-12-14 10:53:25
Kategoria: Mosty, Panorama miasta, Portrety mieszkańców,
 To drugie zdjęcie z tego cyklu, wykonano zapewne w trakcie powrotu do pracy Walerii Dudekówny po przerwie obiadowej – na co wskazuje jej wydłużony cień. Oba zdjęcia są zapewne dziełem młodszego brata Edwarda, który do swych pasji: szybowcowej, narciarskiej i taternickiej, dodał także wchodzącą w modę fotografię okolicznościową. Zdjęcie wykonane na wiadukcie kolejowym przez który przebiega od roku 1878 ul. Wałowa aż po widoczny poniżej w głębi budynek „zawalidrogę” Nr 4 Roberta Suchego pomiędzy ul. Johannego (Podwale) i Świątynną (Mostową); za nim widoczna pierzeja zabudowy ul. Cechowej. Droga do pracy Panien Dudek wiedzie dzień w dzień wiaduktem w dół i na lewo przed domem Suchego w niewidoczną tu ulicę Johannyego. I na tej fotografii figuruje charakterystyczna postać włościanki podbielskiej – tym razem bez chusty na głowie, opartej o balustradę wiaduktu i wraz z córeczką (lub wnuczką!) obserwującą ruch na rozjazdach i bocznicach kolejowych wiodących do tutejszych fabryk metalowych. Konia z rzędem temu, kto wskaże na którymś z obu zdjęć archiwalnych choć jeden pojazd – nawet rower lub furmankę; a był to przecież i wtedy jeden z najruchliwszych punktów Miasta! Jednak główny ruch na nowy Dworzec Kolejowy przejęła od 1889 roku tzw. Nowa Droga Dojazdowa (obecna ul. 3 Maja!) oraz od 1895 roku …  tramwajka!

To samo miejsce w innym czasie.

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2022-12-14
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2022
Na pierwszy rzut oka – patrząc przez lukę pomiędzy pojazdami, tylko balustrada wiaduktu kolejowego przypomina nam nieco tę ze zdjęcia archiwalnego, no i kilka trójkątnych szczytów bliższych budynków przy ul. Podwale; pozostała zabudowa to bez reszty nowoczesne kolosy użytku publicznego: Bank Śląski i do samej rzeki Białki dwuczłonowy kompleks handlowo-usługowy SFERA, w nim markety, kompleks kin i placówek rozrywkowo-usługowych, hotel QUBUS, garaże, apartamenty mieszkalne, wszystko to utrzymane w dobrym, rzetelnym stylu… Całość wyrosła po nastaniu transformacji na miejsce zburzonych stareńkich zakładów: wytwórni jutowej Hermana Schneidera oraz fabryk sukienniczych Karla Riesenfelda i Landesmanna&Kornhabera. Architekci-projektanci zadali szyku: w nowoczesną wielopiętrową zabudowę marketu wkomponowali zachowane cacko secesyjne „w kostiumie francuskim” byłej kamienicy mieszkalnej ul. Cechowa Nr 24, coś pięknego!  

Rodzaj: Zdjęcie Użytkownik: KLK Dodano: 2022-12-14
Rok wydania pocztówki (zrobienia zdjęcia): 2022
 
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Wiadukt kolejowy ul. Wałowej stare pocztówki bielsko, stare zdjęcia bielsko, archiwalne zdjęcia bielsko, pocztówki bielsko, archiwalne filmy bielsko, historia bielsko, podróż w czasie, wehikuł czasu, zdjęcia z Beskidów, historia Bielska, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.04 s